Šmrncu Češek uškodil komunismus. Co se děje, může mířit k jeho návratu, říká Liběna Rochová

19. listopad 2016

Když vzpomíná módní návrhářka Liběna Rochová na komunismus, ve kterém žila téměř čtyřicet let, vyslovuje obavy ze současné situace: „Doufám, že se to nevrátí. Insignie toho, co se v Čechách teď děje, jsou takové, že to není moc příjemné.“

Jako signatářka petice Několik vět na jaře 1989 na vlastní kůži pocítila nátlak a pronásledování, její tatínek projevil občanskou odvahu už v roce 1951, kdy v době procesů s politickými vězni vystoupil jako mladý nadšenec z KSČ. „Doufala jsem, že se po roce 1989 vrátíme do vyspělé společnosti, tam, kam jsme patřili v první republice, kdy Československo hrálo prim ve světe v mnoha odvětvích. A teď mám velké obavy, že se to vrací trochu zpět. Měla by být svoboda slova. Teď máte pocit lehké ztráty svobody. Když přijede dalajláma, který naopak mluví o vzájemném respektu, demokracii a otevřenosti, a naše vedení se zachová tak, jak se zachová, připadá mně to jako nehoráznost. Je mně z toho úzko a smutno.“


Návrhářka a pedagožka pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Liběna Rochová se narodila 21. září 1951 v Brně, kde vystudovala Střední průmyslovou školu textilní. Českou tvorbu zastupuje po celé Evropě i v USA. Získala řadu ocenění. K jejím oblíbeným materiálům patří krajka, kůže, navrhuje však také objekty z kovu, skla, papíru a dalších netradičních materiálů. Je vdaná, má dceru a syna.

Češkám mnohdy chybí nenucená elegance

„Když potkáte v Praze otevřeného člověka, člověka s úsměvem, v mnoha případech je to cizinec. My chodíme zakabonění,“ odpovídá návrhářka moderátorce Barboře Tachecí na otázku, jaký je rozdíl mezi procházkou po Praze a po Paříži. „Když vezmu oblečení, Francouzky mají větší šmrnc. Ví, jak se sebou naložit a berou oděv jako svou součást - samozřejmou, ne tu důležitou, tedy není to v křeči. A vědí, co jim sluší.“


Hrozně ráda pozoruji lidi. Projevují sebe sama. To je zajímavé, když potkáte lidi na ulici – barevné, černé, zelené, oranžové, někteří evidentně na sebe nedbají, tak už o sobě něco říkají. To mě zajímá. Liběna Rochová

„Myslím, že u českých žen je to komunismem,“ hledá Rochová příčinu toho, proč Češkám přirozená elegance a nenucenost spíše chybí. „Ztráta svobody, strach vybočovat a mít svůj vlastní názor. Oblékání k tomu také patřilo. Byli jsme stádo lidí pod kontrolou, byli jsme ohraničeni dráty. To je přece příšerné. A to se jistě podepsalo na našem myšlení."

Co si myslí Liběna Rochová o burkinách? Chcete se dozvědět o její charitativní iniciativě, o tom, proč medituje a jak přístupuje ke konzumní společnosti? Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s českou módní návrhářkou >>

autoři: bta , kte
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.