Slovo populismus ztrácí význam a stalo se takovou holkou pro všechno, myslí si filozof Bělohradský

23. leden 2015

Řecké politické strany finišují před nedělními předčasnými volbami. Krajně levicová strana Syriza podle posledních průzkumů stále zvyšuje náskok před vládnoucími konzervativci.

Syriza slibuje voličům, že zruší úsporná opatření, která vláda zavedla kvůli neúnosné ekonomické situaci v zemi. Jde jednoznačně o populistické gesto.

Jak uvádí prognóza Economist Intelligence Unit zpracovaná pro britskou BBC, populisté letos ovládnou Evropu.

„Slovo populismus začíná ztrácet význam, protože tím označujeme všechno. Populista je u nás Babiš, populista je Okamura, populista je Cipras, populista je pravice, populista je levice. Řekněme, že to slovo, které se stalo takovou holkou pro všechno, v podstatě označuje propast mezi konsensem a politikou. V eurozóně převládající politika považuje konsensus za něco populistického,“ říká k tomu filozof Václav Bělohradský.

Podle něj je populismus dědictvím prudké technokratizace Evropské unie, která začala zavedením eura bez referend a bez respektování názoru většiny.

„Nedá se dost dobře rozhodnout, co je dneska populismus. Jeden rys mají všechny populismy společný: všechno, co je konsensus, každá politika založená na hledání konsensu mas nebo masového konsensu, se považuje za populismus,“ míní filozof Bělohradský.

autoři: mvo , bum
Spustit audio