Skandál v OSN

9. srpen 2005

OSN čelí nepříjemnému skandálu. Je stále pravděpodobnější, že program "Ropa za potraviny", který měl v letech 1996 až 2003 zmírnit dopad embarga uvaleného na Irák za invazi do Kuvajtu, byl současně programem "Ropa za úplatek".

Nezávislá vyšetřovací komise, zkoumající korupci kolem prodeje irácké ropy za vlády Saddáma Husajna, včera obvinila ředitele tohoto programu a jednoho z pracovníků oddělení OSN pro zakázky, že se nechali uplatit, doporučila zbavit je diplomatické imunity a předat k trestnímu stíhání u newyorského soudu. A aby toho nebylo málo, v souvislosti s korupcí kolem irácké ropy se ještě bude prošetřovat i role generálního tajemníka OSN. O tom, že lidé rozhodující o penězích z různých fondů jsou občas v pokušení mít z toho i jiný prospěch než dobrý pocit ze služby prokázané potřebným, se ví. Nejednou se pomoc řídí spíše zájmem dárce než potřebou adresáta a není neobvyklé, když provoz kanceláří ctihodných nadací spolyká většinu rozpočtu určeného na charitu.

Když se ale z dobročinnosti stane byznys v OSN, jedná se vedle nemravnosti i o vážnou politickou komplikaci. OSN má nezastupitelnou zahraničněpolitickou roli a ztráta prestiže může mít dalekosáhlé důsledky. Toho se paradoxně snaží při své obhajobě využít kompromitovaný ředitel programu Ropa za potraviny. Vyčítá Kofimu Annanovi, že ho "pod tlakem obětoval politickým zájmům", což podle něj kritiky neumlčí a nepomůže ani Annanovi, ani OSN. Je s podivem, jak politici, přistižení u nepravosti, mají vždy po ruce vysvětlení, že se stali obětí politického spiknutí, intrik svých nepřátel a všudypřítomné závisti. Jejich schopnost pochopit, že vůbec mohou být podezíráni, je nepřímo úměrná výši funkce, kterou zastávají. Zajímavá deviace.

autor: iho