Sepište závěť. Bez příbuzných bude dědit stát, nabádá šéf kampaně Závěť pomáhá

7. listopad 2022

„Prvním místem, kde by se téma závěti mělo otevírat, je rodina,“ říká šéf kampaně Závěť pomáhá Jan Gregor. „To, jak chci naložit se svým majetkem, je citlivé téma, a to zdaleka ne jen pro rodinu, ale i pro lidi staršího věku. Protože je téma smrti ve společnosti tabuizované, tak když na to ten starý člověk odvahu najde, setká se s reakcí, že tady přece ještě dlouho bude a rodina zavede řeč na jiné téma.“

„Všichni se smrti přirozeně bojíme – je ale velice ozdravující, pokud si vytvoříme bezpečné prostředí, pobavíme se a nebagatelizujeme to tím, že je to přece jen majetek – naopak, otevřený rozhovor nejenže utuží vztahy, ale předejde i případným rozepřím,“ dodává.

Když sepíšu závěť, přivolám smrt… to je nejčastější dokonce celosvětový mýtus.

„‚Když sepíšu závěť, přivolám smrt…‘ to je nejčastější dokonce celosvětový mýtus, o kterém všichni víme, že je hloupost, ale emoce často převažují,“ tvrdí Gregor. Když pak závěť neexistuje, tak dědí stát, což se prý málo ví.

„Náš právní systém na to pamatuje tak, že máme několik dědických tříd a do té sítě pravděpodobně spadnou lidé ze široké rodiny. Také ti, kteří s vámi nějakou dobu žili ale i vzdálenější příbuzní. Pokud se ale nikdo nenajde, tak dědí stát. Jmenuje se to odúmrtí.

Bez dědiců dědí stát

„Málokdo o tom ví, že pokud nemáte žádné dědice, tak váš majetek propadne státu. A kdyby se to lidé dozvěděli za života, tak by pravděpodobně se svým majetkem naložili jinak a tu poslední vůli by sepsali.“

Poslední vůle může být psaná jen vlastní rukou s vlastnoručním podpisem.

„Co je známo, tak s těmito odúmrtími nakládá stát docela dobře – směřuje se do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. A pokud jde například o umělecká díla, tak se je snaží umístit do patřičného muzea nebo jiných podobných institucí, pokud to jsou nemovitosti a finanční záležitosti, tak s nimi také podle toho nakládá. Ale už je vlastníkem jen stát.“

Čtěte také

O závěti je nejlepší poradit se s notářem – a u něj ji také můžete ponechat a on ji zařadí do evidence právních jednání pro případ smrti, takže se vám nikdy neztratí.

„Od roku 2014 platí nový občanský zákoník, ve kterém se rozšířily možnosti, jak se dá poslední vůle sepsat. Může to být i jen vlastní rukou s vlastnoručním podpisem – pak nemusíte mít svědky. Anebo může být sepsána strojově či na počítači, ale pak už je zapotřebí svědků. Potíž je, že pak závěť také musí být na místě, kde ji někdo najde. Také se může stát, že když ji sepisujete sami, můžete chybou způsobit její zneplatnění.“

Jan Gregor

Tou nejčastější je vyloučení povinných dědiců.

„Ze zákona máme tzv. neopominutelné dědice, což jsou z podstaty věci vaše děti. Pokud jsou nezletilé, tak by měli mít minimálně 75 procent vašeho majetku, pokud zletilé je to 25 procent. A tady se stávají nejčastější chyby, protože můžete na někoho pamatovat větší částí, a tím pádem to jde na úkor dětí, což ale zneplatňuje závěť nebo alespoň její část,“ dodává.

Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související