Šéf Interpolu je pravděpodobně obětí čistek v čínské komunistické straně

13. říjen 2018

Když minulý rok na výročním zasedání Interpolu v Pekingu šéf této mezinárodní policejní organizace Meng Chung-wej varoval, že svět mohou zaplavit „nepředvídatelné politicky motivované incidenty“, neměl pravděpodobně na mysli vlastní organizaci.

Nicméně právě Meng koncem září záhadně zmizel a teprve před pár dny Čína oficiálně potvrdila, že byl zatčen kvůli podezření z braní úplatků. Dá se předpokládat, že vysoce postaveného policistu v Číně smetla právě politická bouře, uvádí na svých stránkách britský týdeník Economist.

Čtěte takéZmizelý šéf Interpolu Meng Chung-wej, kterého zadržela a vyšetřuje Čína, na svou funkci rezignoval

Čínské vedení nezveřejnilo žádné podrobnosti o zločinech, kterých se měl Meng dopustit. Ale způsob, jakým byl zatčen nahrává domněnce, že za vším může stát víc než jen podezření z korupce. Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti, jehož je bývalý ředitel Interpolu alespoň formálně stále náměstkem, svolalo minulé pondělí brzkou ranní schůzi, na které kolektivně odsoudilo Mengovy korupční aktivity.

Zaměstnanci ministerstva zároveň zdůraznili svou „naprostou loajálnost Komunistické straně Číny a bezvýhradnou podporu jejího předsedy Si Ťin-pchinga“. Svým hlasováním stvrdili, že „se budou přísně držet stranické linie a dodržovat politické zásady strany“. Nestojí za zatčením Meng Chung-weje spíše jeho pochybení v této oblasti? ptá se komentátor Economistu.

Z pravé ruky zločincem

Před dvěma lety, kdy se Meng stal jako první čínský občan ředitelem Interpolu, tomu naprosto nic nenapovídalo. Jeho jmenování bylo ze strany čínského vedení vnímáno jako potvrzení rostoucího globálního vlivu Číny. A také jako dobrá možnost zajistit si efektivnější mezinárodní podporu pro repatriace vysokých čínských úředníků podezřelých z korupce, kteří se uchýlili do zahraničí.

Na oficiální fotografii z loňské výroční schůze Interpolu v Pekingu stojí Meng po pravici stranického předsedy Si, což je vnímáno jako vyjádření té největší důvěry, jaké se může členovi komunistické strany Číny dostat, podotýká Economist.

Nicméně již v dubnu letošního roku se objevila předzvěst budoucích potíží. Bylo oznámeno Mengovo odvolání ze stranického vedení ministerstva veřejné bezpečnosti. A od 25. září, kdy se vrátil do Číny ze služební cesty ve Švédsku, byl čtyřiašedesátiletý šéf Interpolu zcela nezvěstný.

Jeho zmizení oznámila Mengova manželka 4. října na své facebookové stránce a týž den se v Lyonu, kde dlouhodobě žije, obrátila na francouzskou policii s žádostí o pomoc. Ta vyjádřila nad osudem šéfa Interpolu znepokojení a Mengově  manželce a jejím dvěma dětem poskytla ochranu. O den později se případu ujalo francouzské ministerstvo vnitra, informuje Economist.

O tři dny později přišlo s oficiálním prohlášením také čínské vedení. Na webových stránkách Ústřední disciplinární a inspekční komise komunistické strany Číny se objevilo oznámení o tom, že bylo proti Meng Chung-wejovi zahájeno vyšetřování a že je podezřelý z porušení zákona. A konečně i samotná mezinárodní policejní organizace oznámila, že od Meng Chung-weje obdržela žádost o uvolnění z funkce ředitele Interpolu, upřesňuje Economist.

Mengovi začaly zlé časy

Celý případ naznačuje, že se jedná o politické rozhodnutí Pekingu. Je však těžké odhadnout, čím je způsobené. Podle Economistu by mohlo souviset se snahou vedení komunistické strany Číny „potřít zhoubný vliv“ bývalého člena stranického politbyra Čou Jung-kchanga.

Ten byl v roce 2015 obviněn z korupce a odsouzen na doživotí. Stranický předseda Si o něm a dalších odsouzených vysokých komunistických funkcionářích v roce 2016 prohlásil, že se zapletli do politického spiknutí.

Manželka zatčeného šéfa Interpolu Grace Mengová udělá podle svého prohlášení před novináři vše, aby o případu zjistila více:

„Ode dneška se pro mě smutek a strach stává minulostí. Budu usilovat o nastolení pravdy, spravedlnosti a odpovědnosti před dějinami,“ cituje Mengovou Economist. Celý případ přitom označila za politický krach a pád.

Čínská zahraniční média se v této souvislosti předhánějí ve spekulacích o tom, zda Mengova manželka nedisponuje interními informacemi z prostředí čínského stranického vedení, kterých by mohla využít, aby zmírnila osud svého manžela.  

Jisté je dnes jen to, že osud šéfa Interpolu je teď v rukou čínských politiků. Na loňském zasedání Interpolu Meng v narážce na román Charlese Dickense prohlásil, že bývají dobré i zlé časy. Zdá se, že jeho zlé časy právě začaly, uzavírá komentář na svých stránkách týdeník Economist. 

autor: Jan Machonin
Spustit audio