Seehofer a CSU
V poslední době se zdá, že velkým stranám se v Evropě moc nedaří a Německo je toho důkazem: Sociální demokraté mají problémy s inovací programu a chybí jim výrazné nové osobnosti, paní kancléřka Merkelová je podrobena kritice, že rozmělnila program a bavorská CSU, která vsadila na Horsta Seehofera po odchodu pánů Horsta a Becksteina je opět zklamaná, protože nový šéf mění tak rychle své názory, že ho ani vlastní strana není schopná následovat.
Podle posledního průzkumu Infratestu pro televizní stanici ARD jen třicet procent dotázaných si myslí, že předseda CSU pracuje dobře. Je to o šest procentních bodů méně, než před měsícem. Třicet procent ale představuje nejnižší hodnotu, kterou kdy tento politik dosáhl. Politologové říkají: Po půl roce vládnutí v Bavorsku by mohl přijít na to, že populismus a popularita jsou dvě rozdílné kategorie. Bohužel tak to nevypadá.
Nejjasněji to bylo vidět v minulých měsících, kdy pan Seehofer šel do konfliktu s paní kancléřkou z CDU a když ho pak jeho spolustraníci jako bavorský ministr vnitra Hermann a berlínský šéf v zemském parlamentu Ramsaur následovali, prohlásil, cituji: "Mnozí jsou ještě na bojišti, když generalita to už dávno vzdala." Místo konfrontací nastal pro pana Seehofera náhle čas společné práce, a to již za půl roku podruhé. Když mu to někdo vyčítá, říká, že pro něj přizvisko populista není nadávka, ale kompliment. V poslední době si vysloužil takových komplimentů celou řadu. Zvlášť proto, že s paní kacléřkou se začal radit o kdejaké maličkosti, jen aby před blížícími se volbami mohl manifestovat jednotu.
Novináři tuto strategii ale komentují tak, že paní kancléřka moc dobře ví, že loajalita pana Seehofera trvá přesně jen po dobu telefonátu, ale samozřejmě si nemůže dovolit jít proti němu, protože Bavorsko představuje důležitý volební potenciál, i když samozřejmě velmi konzervativní. Proto nemůže paní kancléřka pominout ani vyhnance, jejichž výkon při budování Spolkové republiky zcela určitě rituálně pochválí, jako se tak děje před každými volbami. Podobně prý připravuje přednášku o důležitosti křesťanských demokratů. Úmysl je zřejmý: před volbami potřebuje nastolit mezi unionisty klid. Jenže záměry obou protagonistů jsou rozdílné: Paní kancléřka potřebuje, aby volební výsledky pro unionisty dopadly co nejlépe v celém Německu, zatímco pan Seehofer potřebuje, aby CSU byla nejlepší jen v Bavorsku a když je k tomu třeba zaútočit na CDU, tak to bez rozpaků učiní. Toho jsou si v CDU vědomí a proto zdůrazňují, že za úspěch unionistů v Německu je zodpovědná i bavorská CSU.
Velmi často se Seehoferův populismus dokazuje na jeho vztahu k Evropské unii, kterou často kritizuje pomocí nejotřepanějších klišé, jaké představuje kritika bruselské byrokracie. Předvolební kampaň do evropského parlamentu chce ministerský předseda Seehofer postavit na požadavku, že o všech důležitých otázkách přesunu kompetenci do Bruselu by se v Bavorsku mělo rozhodovat v referendech. Když mu ostatní politici říkají, že povinností politika je činit i nepopulární rozhodnutí, odpovídá zase otřepaným sloganem: Jen ve volební urně najdete pravdu! Jak je tedy vidět, vousatý populismus s hesly z XIX. století nepatří minulosti ani v Bavorsku.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka