Šedivý: Na straně Ukrajinců je morální převaha. Vojensky mají Rusové navrch početně i kvalitativně

24. únor 2022

Jaké armády proti sobě v tom konfliktu vlastně stojí? Jsou rozdílné početně i kvalitativně, přibližuje bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, bezpečnostní analytik CEVRO Institutu. Jak budou obě armády pravděpodobně postupovat z taktického hlediska a čím může Česká republika Ukrajině nejúčinněji pomoct?

„Bohužel výzbroj ukrajinské armády je starší a není tak kvalitní. Nehledě na to, že jí má pochopitelně méně. Ukrajinská armáda ale bojuje na svém území, má připravené obranné pozice a lidé bojují o své vlastní domovy,“ poukazuje na to, že obránci mají podle něj jednoznačně morální převahu.

„Bude asi záležet na tom, jak se Ukrajincům podaří udržet obranu vzdušného prostoru.“

Z taktického hlediska nezvolil ruský prezident Vladimír Putin pro útok žádnou nestandardní strategii, hodnotí Jiří Šedivý:

„Myslím si, že Rusové používají klasiku, kterou známe. To znamená provedení leteckých úderů a následně potom pozemní operaci. Ukrajinská armáda se pravděpodobně připraví na bránění přechodu hlavních toků, které mohou ruskou armádu když ne zastavit, tak výrazně zpomalit.“

Čekejme nálety až u hranic EU

Bělorusko coby spojenec Putinova režimu sehrává roli výchozího prostoru pro severní část fronty a podle Jiřího Šedivého se dá očekávat, že možná posílí ruskou ofenzivu i vojensky.

Cílem vzdušných operací je eliminovat velitelská stanoviště, letiště a komunikační uzly na celém území, vysvětluje Šedivý, proč jsou útoky hlášeny třeba i ze západoukrajinského Lvova.

„Musíme bohužel počítat s tím, že se to přiblíží až k našim hranicím – teď mluvím o našich spojencích.“

Poslechněte si celý rozhovor s Jiřím Šedivým

autoři: Jan Pokorný , and
Spustit audio