Sdílené dílny – tak trochu jiné fitko pro kutily

8. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sdílené dílny

Rádi byste si vyrobili originální dárek, drobnost do bytu nebo si jen nějakou manuální činností vyčistili hlavu? Láká vás práce se dřevem nebo kovem, ale nemáte k ní patřičné vybavení, prostor a možná ani znalosti a zkušenosti? Pak vám řešení nabízí sdílené dílny, které po vzoru zahraničí můžeme objevit třeba v Praze, Plzni nebo Ostravě.

Jsou to místa, kde se setkávají amatérští nadšenci a kutilové s profesionály, aby společně sdíleli nejenom vybavení dílny, ale i nápady a zkušenosti. Úplní začátečníci mohou využít workshopů, které je zasvětí do práce se dřevem, kovem nebo třeba do grafických technik. Pokud je činnost chytne, mohou si předplatit členství a v dílně pak realizovat vlastní projekty.

Klec na králíka i interiér dodávky


Kam do sdílené dílny?
Plzeň - Makerspace - DEPO2015
Praha - DIY Praha
Brno - Hobbylab
Ostrava - areál bývalého dolu Hlubina, plánované otevření na přelomu roku 2016/2017

„Já jsem koupil přítelkyni králíka. Původně byl v takové bedýnce, ale ta je mu už teď těsná. Takže potřebuji vyrobit větší,“ přibližuje jeden z účastníků kurzu práce se dřevem důvody, které ho na lekci do pražské Kolbenky přivedly. Jeho kolega má větší ambice: „Rád bych si jednou vyrobil kompletní interiér do dodávky,“ vysvětluje. Motivace účastníků kurzu jsou tedy různé a široká je i škála aktivit, kterým se v dílně můžete věnovat. Kromě zmiňované práce se dřevem je tu také dokonale vybavená kovodílna a v takzvaně čistší části si na své přijdou zase nadšenci do šití, výroby smaltových šperků nebo třeba sítotisku.

I když by se mohlo zdát, že „kutilské dílny“ jsou tradičně spíše mužskou záležitostí, do pražské DIY dílny chodí prý často společně celé páry: „Měli jsme u pár, který společně pracoval na stolu a na lavici a skončilo to tak, že se vzali. Byl to vlastně takový jejich pokusný projekt,“ s úsměvem vysvětluje Jana Samková, která před několika lety pomáhala svému americkému příteli Hankovi sdílenou dílnu v Praze rozběhnout. A její kolegyně Táňa Niklová dodává, že do budoucna plánují i kurzy pro rodiče s dětmi: „Jde hlavně o ten společný čas, který můžou strávit někde v novém prostředí, něco společně zažít a něco zajímavého si odnést domů,“ vysvětluje.

Sdílené dílny

Zpívající 3D tiskárna a nábytek pro rektora

Další sdílenou dílnu, vlastně hned několik, najdeme také v Plzeňském DEPU2015. Jen se zde rozhodli zůstat u původního anglického označení Makerspace. Jak vysvětluje manažer kreativních průmyslů DEPA2015 Ondřej Kašpárek, od počátku tu byla úzká souvislost s projektem Plzeň - Evropské hlavní město kultury. Ondřej Kašpárek také vyzdvihuje, že jim jde o podporu tradičních řemesel, ty ale zároveň chtějí propojovat s moderními technologiemi.

Dobře také funguje provázanost Makerspacu s DEPEM2015: „To je pro mě asi ta vůbec nejvíce vzrušující část spolupráce. Každou dílnu vede mistr, který má na starosti nejenom provoz a program, ale má také přinášet ducha té dané profese nebo řemesla. A jelikož v DEPU2015 vzniká celá řada zajímavých výstav, často se stává, že realizátory jednotlivých jejich prvků hledáme a nacházíme právě v našich mistrech. Například pro nedávnou výstavu Má plast vymysleli kluci z dílny nových technologií 3D tiskárnu,“ vysvětluje Ondřej Kašpárek. Kromě zmiňovaných věcí do výstavního prostoru pochází z Makerspacové dílny třeba i nový nábytek rektora Západočeské univerzity.

autor: Iva-Hedvika Zýková
Spustit audio