S šátkem do práce?

29. červen 2013
Zaostřeno na cizince

Někteří čeští zaměstnavatelé se obávají toho, že muslimské migrantky nebudou schopny kvalitně odvádět práci kvůli své víře. Vidí problémy v tom, že tyto ženy nosí šátek.

Podle odborníků v oblasti migrace některé muslimské migrantky zažívají v ČR situaci vícenásobné diskriminace. Jsou nejčastěji odkázány na úzké rodinné zázemí, ve kterém panují patriarchální vztahy.

Od nich se především očekává, aby se postaraly o domácnost a děti. Svoje postavení by mohly posílit, kdyby pracovaly, což by významně usnadnilo i jejich integraci.

Obvykle ale mají nízké vzdělání nebo se jim nedaří nostrifikovat diplom u nás, navíc trpí jazykovou bariérou. Zapojení do práce a společnosti jim často komplikují i zdejší předsudky vůči odlišnému stylu života a oblékání.

Jedná se opravdu o vícenásobnou diskriminaci nebo je pravdou to, že o své práci mají jiné představy a požadavky než jejich zdejší zaměstnavatelé?

Na nevládním terénu vznikl projekt, který má zkrácený název Podpora žen muslimek. Poradna pro integraci ve spolupráci s Univerzitou Karlovou v Praze, Fakultou humanitních studií a Gender Studies se snaží prostřednictvím vzdělávání a poradenství usnadnit zaměstnávání a samostatné podnikání těchto žen.

Tuniská muslimka

Jedná se o migrantky z několika muslimských komunit žijících u nás. Projekt se realizuje už druhým rokem a potrvá do ledna 2015. Zatím se ho zúčastňuje 20 žen ze Středočeského a Ústeckého kraje.

Hosté v pořadu jsou Lenka Laugesen koordinátorka projektu Poradny pro integraci, Markéta Štěpánková z Gender Studies, Kateřina Kantarová, mediátorka projektu v Ústeckém kraji a paní Naďa, migrantka z Maroka, která se projektu účastní.

Žije poblíž Prahy už skoro deset let a se svým českým manželem se seznámila v mešitě. Přestože léta pracovala doma jako masérka, tady spíš přemýšlí o práci učitelky francouzštiny nebo švadleny. Proč?

Spustit audio