S letouny F-35 budeme teprve druhou zemí EU, která vyrábí i jeho díly, popisuje odborník letecký odborník Kašpar
„Zaměření na bezpečnost, obranu, soběstačnost, samostatnost je něco, co teď zažíváme velmi intenzivně a je to jeden z motorů, jak pokračovat dál,“ popisuje stav českého leteckého průmyslu v době války na Ukrajině Josef Kašpar. A dodává, že „současnost je nesmírně složitá – ostatně, přirovnávám to k listopadu 1989.“
„Protože se zcela rozpadly východní trhy, což se nám stalo podruhé. A byla to naše ,blbost‘, že jsme na to nebyli připraveni a že jsme dostatečně nevnímali situaci z geopolitického hlediska. Takže firmy musely od letošního února velmi rychle najít alternativu, jak jít dál a jak se uživit,“ doplňuje generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR.
„Diverzifikace dodavatelů různých materiálů – to jsou hesla, která teď razí i celý evropský průmysl… A samozřejmě tomu velmi tomu rozhodnutí ministerstva obrany v oblasti různých akvizic i zahraničních produktů,“ vysvětluje Kašpar s odkazem na plánovaný nákup nejmodernějších amerických letadel F-35.
Je to podle vás šance pro český průmysl? „Rozhodně. Já to rozhodnutí vnímám nejen jako odborník, ale i jako občan, který chce žít v bezpečí. A letoun F-35 je současná špička,“ odpovídá.
Čtěte také
„Pomůže nám to být i na špičce aliančních sil. Pomůže nám to mít tady technologie, mít tady lidi, kteří jsou schopní s touto technikou nakládat a které jsou schopné dál rozvíjet.“
„Společností Lockheed Martin jednáme už několik měsíců – jak z pohledu výzkumu, tak z pohledu průmyslu. A ukazuje se nám řada možností, jak lze navázat poměrně účinnou dlouhodobou spolupráci v oblasti letecké a kosmické techniky.“
„Rozhodně dojde k tomu, že budou transferovány technologie a znalosti… To jsou věci, které jsou jinak chráněny patenty a pod přísným nařízením americké vlády. Takže máme šanci být jednou ze dvou zemí v Evropě, kterým bude umožněno vyrábět některé díly, které jsou pod tímto přísným ustanovením,“ dodává Kašpar s tím, že tou druhou zemí je Itálie.
Celý pořad najdete v audiozáznamu, ptá se Petr Šimůnek.
Související
-
Jeden z našich největších developerů Sekyra si představuje město budoucnosti
Staví v Praze nové čtvrti, které prý jednou budou plné žen. Jak si představuje město budoucnosti? A kolik to bude stát?
-
Úspěch kvalitních pamlsků v rukou nastupující podnikatelské generace
Dvojice mladých českých podnikatelů dokázala uspět v byznyse se sladkostmi. A dostali pozvání do pořadu 2x2 Petra Šimůnka.
-
Pocit svobody je pro mě důležitější než miliardy dolarů, říká zakladatel Y Soft Muchna
Úspěšné české technologické firmy investují své zisky nejen do vlastního růstu, ale i do společensky prospěšných firem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.