Růžena Vacková aneb profesorka za mřížemi
Růžena Vacková, která byla druhou profesorkou v historii Univerzity Karlovy, byla v 50. letech odsouzena ve velkém politickém procesu a ve vězení strávila skoro 16 let. Původně se chtěla věnovat archeologii a umění, nakonec zasvětila svůj život boji proti zlovůli moci.
S nespravedlností se nesmířila ani za mřížemi, například v roce 1954 s dalšími ženami držela ve věznici protestní hladovku a dva roky nato jako jedna z 12 žen napsala osobní dopis generálnímu tajemníkovi OSN Dagu Hammarskjöldovi, který se chystal navštívit Československo.
Pohnutý životní příběh přiblíží v repríze z roku 2012 publicisté Pavel Hlavatý a Jan Sedmidubský. Na webu poslouchejte jen do 16. listopadu 2023.
Související
-
Ženy tří republik: Růžena Vacková, vysokoškolská profesorka a odbojářka
Za 2. světové války jen o vlásek unikla popravě za odbojovou činnost. Stejně statečně se postavila i novému režimu, nakonec strávila 16 let ve vězení.
-
Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře. Osudové ženy: Růžena Vacková
Mnohokrát měla na kahánku. Nikdy se ale nevzdala... Později spoluzaložila sdružení bývalých politických vězňů K 231 a podepsala Chartu 77.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.