Rusové opakují historii: V roce 1949 z Pobaltí násilně deportovali přes 90 tisíc lidí
Pobaltské země Estonsko, Litvu a Lotyšsko zasáhlo během 30. a 40. let minulého století několik pohrom. Po více než 20 letech nezávislosti osud těchto zemí poznamenala druhá světová válka v podobě anexe Sovětským svazem. Další tragédie je zasáhla země 25. března 1949, kdy sovětské úřady zahájily takzvané březnové deportace občanů Estonska, Lotyšska a Litvy.
Čtěte také
Tentokrát zaměřené proti odpůrcům násilné kolektivizace a dalším nepřátelům režimu. Dohromady muselo ze zemí odejít přes 94 tisíc obyvatel. Víc nabídne repríza pořadu Petrušky Šustrové a Josefa Mlejnka.
V první části dokumentu se vrátíme do roku 1986:
Evropské společenství se rozšířilo o Španělsko a Portugalsko, Spojené státy americké těžce zasáhla havárie raketoplánu Challenger a smrt celé posádky. Daleko zásadnější ale byla pro celý svět tragická havárie jaderné elektrárny v Černobylu.
Československo žilo 17. sjezdem Komunistické strany Československa, který byl, jak se později ukázalo, posledním totalitním. Konaly se také další nesvobodné volby a StB zasáhla proti takzvané Jazzové sekci.
Další zajímavé události opět připravili Petruška Šustrová a Petr Koura. Na webu poslouchejte ale jen do 6. května 2023.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.