Rusko zažívá svatební boom. Pokud voják zemře v boji, rodiny dostanou víc než pět milionů rublů

28. říjen 2022

Sice neexistují oficiální statistiky o uzavírání sňatků v Rusku, sociální sítě jsou svatebčanů doslova plné. To, že po vyhlášení částečné mobilizace prudce vzrostl jejich počet, naznačují i údaje z různých regionů, všímá si nezávislý ruský zpravodajský server Moscow Times. Sverdlovská oblast na Urale zaznamenala během prvních dvou týdnů mobilizace 65procentní nárůst počtu sňatků. 

Také v Chabarovském kraji na Dálném východě bylo podle místních médií v posledním zářijovém týdnu uzavřeno o 60 procent víc manželství než za celý předchozí měsíc.

V centrální Omské oblasti zase média informovala o skupinách ženichů, které na obřad svážely autobusy přímo z vojenských základen.

Kromě standardního pojistného krytí a jednorázových dávek, mají slíbeno odškodnění ve výši více než 5 milionů rublů.

Některé páry se rozhodly uzavřít sňatek na výraz vzájemné oddanosti, sužovány strachem, že jeden o druhého přijdou. Pro jiné je formalizace jejich vztahu způsobem, jak získat přístup k mnoha výhodám, které rodinám odvelených mužů přislíbila ruská vláda.

Čtěte také

Kromě standardního pojistného krytí a jednorázových dávek, mají slíbeno odškodnění ve výši více než 5 milionů rublů v případě smrti v boji.

„Měla jsem smíšené pocity: Bylo to velmi radostné, ale zároveň zvláštní slavit takovou událost bez naší rodiny," říká 20letá Anastázie o obřadu, který pár uspořádal na vojenské základně ve středním Rusku. Její manžel Oleg už tou dobou sloužil v armádě.

Mobilizace je od října výjimečná okolnost, za kterých se svatba může konat hned.

Podle ruských zákonů musí páry oznámit svůj záměr matričnímu úřadu alespoň měsíc předem. Začátkem října úřady přidaly mobilizaci na seznam výjimečných okolností, za kterých se svatba může uskutečnit okamžitě.

Čtěte také

Kromě toho, že úřady zjednodušily proceduru kolem uzavírání sňatků, aktivně pomáhají mobilizovaným mužům, kteří chtějí uzavřít rychlý sňatek.

Poskytují jim bezplatné byrokratické poradenství, dopravu a dny volna v práci. S pomocí místních úřadů se minulý týden v Petrohradě uskutečnil skupinový obřad, během kterého bylo oddáno 43 párů.

Sňatková kampaň je pro Kreml nejspíš nástroj, kterým se snaží posílit Putinovu skomírající popularitu v zemi, domnívá se server Moscow Times.

Obrovská odškodnění

Výhody pro rodiny obětí se sice liší podle regionů, ale zahrnují právo na bezplatnou veřejnou dopravu, jednorázové platby až do výše 300 tisíc rublů a také lékařskou pomoc.

Odškodnění rodin vojáků padlých v boji ve výši pěti milionů rublů vyplývá z prezidentského dekretu zveřejněného na začátku října.

Čtěte také

Jedná se o obrovskou částku zejména pro obyvatele ruského venkova. Ve středoruském regionu je to asi stokrát víc než průměrný měsíční plat.

Zatímco pro některé novomanžele mohou být největší motivací peníze, jiní pevně věří v morální poslání, které prý Kreml na Ukrajině sleduje.

„Ukážeme všem, jak vypadá Rusko: Společně vyženeme NATO a obnovíme mír,“ slibuje novomanžel v básni věnované své manželce, uzavírá server.

Celý sváteční Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu. Připravily Tea Veseláková a Marie Pochobradská.

autoři: Marie Pochobradská , Tea Veseláková
Spustit audio

Související