Rozhovor se Shirin Ebadiovou, íránskou nositelkou Nobelovy ceny za mír

20. květen 2015

Václav Havel vyzval čínskou vládu, aby co nejdřív propustila z vězení nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa. Na konferenci Fórum 2000, která se koná v Praze už počtrnácté, zval opět dřívější držitelku tohoto ocenění, barmskou disidentku Aung Schan Su Ťij, ani letos jí ale barmská vojenská junta nedovolila vycestovat.

Íránská právnička Shirin Ebadiová, rovněž oceněná Nobelovým výborem, žije od loňského znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda íránským prezidentem v exilu. Když byla na konferenci poprvé, v roce 2007, mluvili jsme s ní o rostoucím vlivu ozbrojených složek íránského režimu Revolučních gard. Rádio Česko se Shirin Ebadiové ptalo i letos.

„V posledních třech letech jsme bohužel svědky porážky demokracie a lidských práv v Íránu... Loni popravili v Íránu nejvíc dětí mladších 18 let. Írán má teď také největší počet novinářů ve vězení ve své historii. Loni uvěznili celou řadu aktivistů, kteří se zasazují o lidská práva, některé právníky a prominentní politiky. Věznice jsou přeplněné, je v nich třikrát víc lidí, než kolik mohou pojmout,“ prohlásila Shirin Ebadiová.

Letos 19. července dala Rada bezpečnosti OSN na „černou listinu" patnáct firem, které vlastní íránské Revoluční gardy, ale světová média teď hojně informovala o tom, že jedna taková, stavební firma Chatám - al Anbía dostala velký íránský vládní kontrakt na dálniční stavby ve středním a severovýchodním Íránu. Celkem na 1100 km dálnic. Jaký reálný vliv tedy Revoluční gardy momentálně v Íránu mají?

„Tento kontrakt pro Chatam - al Anbía je čistě vládní záležitost, nemá co dělat s okolním světem. A takhle to vláda bohužel dělá… Vliv Revolučních gard stoupá. Ovládají celou ekonomiku. Dokonce i těžbu a export ropy.“

V Bruselu jste před pár týdny, v září, mluvila o tom, že Evropa by neměla s Íránem uzavírat podobné obchodní kontrakty, jaké uzavřelo konsorcium Eutelsat Nokia Siemens s íránskou vládou. Proč je to tak důležité?

„Vláda zneužívá softwaru, který prodává Nokia Siemens, proti svým oponentům a některé dokonce uvěznila. Nokia Siemens na protest proti tomu ohlásila, že kontrakt neobnoví. Udělali to proto, že vláda blokuje svým odpůrcům posílání SMS zpráv a vstupuje jim do mobilů, a protože hodně zákazníků firem vyrábějících mobilní telefony je ve vězení.“

V EU jste mluvila o situaci žen, kterým hrozí ukamenovaní, zvláště pak o situaci paní Sakíne Aštianiové. Jak jim může Západ pomoci?

„Sakíne Aštianiová není zdaleka jediná. Na trest smrti čekají mnohé další ženy. Svět by měl upozorňovat nejen na její případ, ale kritizovat kamenování vůbec, stejně jako amputace končetin.“

Ale jak mají proti této praxi bojovat konkrétně? Pomohly by sankce proti režimu v zahraničí? Třeba zmrazení účtů prominentů íránského režimu?

„Třeba ne všech. Blokovat by se mohly účty těch, kdo takové tresty ukládají, kdo porušují lidská práva a podílejí se na útlaku oponentů íránského režimu. Tito lidé by neměli dostávat víza k cestám na Západ a jejich konta by měla být zmrazena,“ řekla Rádiu Česko Shirin Ebadiová.

Archivní příspěvky na téma Forum 2000

autoři: mvo , mam , mta
Spustit audio