Romové? Ani sem nechoďte. Dokument o segregaci Romů na školách
V Česku zůstává na 130 segregovaných škol, kde tvoří Romové minimálně třetinu žactva. Dokument Veroniky Hlaváčové Základka, zn. segregovaná přináší zkušenosti Romů, jejichž děti skončily v takových třídách, a ukazuje na propastné rozdíly v kvalitě vzdělávání.
„Nás tam normálně nechá paní učitelka a odejde si do kabinetu, protože tam má svoje dítě. Úplně nezájem,“ popisuje v dokumentu Zdeněk, který chodí do osmé třídy spolu s dalšími 14 Romy. „Přijdeme do školy, přijde učitel, máme matiku a nám řekne třeba, ať si něco opíšeme a zbytek hodiny si děláme, co chceme,“ dodává.
Čtěte také
Autorka dokumentu natáčela také s Miroslavem Klempárem, aktivistou z organizace Awen Amenca, který pomáhá romským rodičům přihlásit jejich děti na nesegregované školy. „Hned u dveří řeknou, že mají plno,“ říká na adresu některých škol, když přichází romská rodina. „Přitom ty děti nejsou hloupé. To oni z nich dělají hlupáky.“
Autorka: Veronika Hlaváčová
Dramaturgie: Jakub Horáček
Mistr zvuku: Tomáš Gsöllhofer
Produkce: Štěpán Ron
Česko přitom za segregaci Romů sklízí kritiku mezinárodních institucí. Stát chce téma řešit a připravil akční plán opatření. Ministerstvo školství plánuje tlačit na zřizovatele vybraných škol, aby situaci měnili – aby se počty romských žáků v etnicky segregovaných školách snižovaly. Pokud nebudou zřizovatelé aktivní, můžou se i základní školy rušit.
Jaké mají romští rodiče zkušenosti s tím, když chtějí své děti zapsat na školu? Jaké taktiky ředitelé někdy volí, aby je od zápisu odradili? Jak vypadá výuka v segregované třídě? Poslechněte si celý dokument Veroniky Hlaváčové Základka, zn. segregovaná. Vysíláme v repríze.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.