Romové? Ani sem nechoďte. Dokument o segregaci Romů na školách

2. červen 2024

V Česku zůstává na 130 segregovaných škol, kde tvoří Romové minimálně třetinu žactva. Dokument Veroniky Hlaváčové Základka, zn. segregovaná přináší zkušenosti Romů, jejichž děti skončily v takových třídách, a ukazuje na propastné rozdíly v kvalitě vzdělávání.

„Nás tam normálně nechá paní učitelka a odejde si do kabinetu, protože tam má svoje dítě. Úplně nezájem,“ popisuje v dokumentu Zdeněk, který chodí do osmé třídy spolu s dalšími 14 Romy. „Přijdeme do školy, přijde učitel, máme matiku a nám řekne třeba, ať si něco opíšeme a zbytek hodiny si děláme, co chceme,“ dodává.

Čtěte také

Autorka dokumentu natáčela také s Miroslavem Klempárem, aktivistou z organizace Awen Amenca, který pomáhá romským rodičům přihlásit jejich děti na nesegregované školy. „Hned u dveří řeknou, že mají plno,“ říká na adresu některých škol, když přichází romská rodina. „Přitom ty děti nejsou hloupé. To oni z nich dělají hlupáky.“

Název dokumentu: Základka, zn. segregovaná
Autorka: Veronika Hlaváčová
Dramaturgie: Jakub Horáček
Mistr zvuku: Tomáš Gsöllhofer
Produkce: Štěpán Ron

Česko přitom za segregaci Romů sklízí kritiku mezinárodních institucí. Stát chce téma řešit a připravil akční plán opatření. Ministerstvo školství plánuje tlačit na zřizovatele vybraných škol, aby situaci měnili – aby se počty romských žáků v etnicky segregovaných školách snižovaly. Pokud nebudou zřizovatelé aktivní, můžou se i základní školy rušit.

Miroslav Klempár a Jolana Šmarhovyčová

Jaké mají romští rodiče zkušenosti s tím, když chtějí své děti zapsat na školu? Jaké taktiky ředitelé někdy volí, aby je od zápisu odradili? Jak vypadá výuka v segregované třídě? Poslechněte si celý dokument Veroniky Hlaváčové Základka, zn. segregovaná.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.