Robert Břešťan: Prezidentské volby a deset let v Rusku

14. leden 2018

Zahřívací kolo skončilo, ring je volný a dá se čekat, že soupeři do druhého kola prezidentské volby vtrhnou bez rukavic. Jde samozřejmě o nadsázku, přeci jen Jiří Drahoš i Miloš Zeman jsou pánové v letech, zejména starší Zeman viditelně fyzicky sešel, a jejich bitva bude tedy pochopitelně jen verbální.

Prezident Zeman pro druhé kolo podle očekávání změnil názor i taktiku a rozhodl se jít do veřejných mediálních debat s Jiřím Drahošem. Otázka je, kde debaty proběhnou. Není to totiž vůbec triviální.

Zeman si ve svém krátkém povolebním vystoupení neodpustil další atak na Českou televizi, jistě by dal přednost sobě zjevně nakloněné televizi Prima případně otevřeně prozemanovské TV Barrandov. Na tuhle hru Drahoš těžko přistoupí a bude zajímavé sledovat už jen to, kde, v jakých kulisách, s jakým moderátorem a jakými nastolenými tématy se diskuze odehrají.

Zlé jazyky mimochodem tvrdí, že před pěti lety to byla právě debata na TV Prima mezi Zemanem a Janem Fischerem, toho času favoritem volby, co rozhodlo a poslalo posléze Fischera ke dnu. Nešlo ani tak o rétorické mistrovství Zemana jako o to, že jeden z kandidátských týmů dostal dopředu scénář debaty a druhý nikoli. Hádejte, který to byl...

Když dopředu víte, že vás moderátor bude zkoušet živě z angličtiny a z ruštiny, nepochybně pak působíte pro lid obecný mnohem suverénněji, věrohodněji, lépe.

Robert Břešťan

Jiří Drahoš říká, že sází na slušnost. I z výše zmíněné historky se lze ale poučit a očekávat, že následujících 14 dní prezidentské kampaně můžeme čekat nejednu podpásovku. Miloš Zeman má na to svoje lidi, z nichž někteří se ani netají tím, že to, jak soupeřům zatočit krkem, se jezdili učit – kde jinde než v Rusku. Vždyť takový Martin Nejedlý tam strávil – nikdo přesně neví čím – pěkných deset let.

Autor je šéfredaktor serveru HlídacíPes.org.

autor: bre
Spustit audio