Richard Seemann: Volby v Rakousku byly odstartovány

18. září 2017

Pro volby do rakouské národní rady – poslanecké sněmovny bylo vytištěno 7 milionů 700 tisíc volebních lístků a od pondělí jsou k dispozici občanům.

Voliči je mohou získat na příslušném obecním úřadě a buď je již nyní zaslat poštou, nebo je 5. října odevzdat v libovolné volební místnosti na území Rakouska nebo zahraničí.

Vybrat si mohou z deseti celostátně kandidujících stran, nebo dalších šesti v jednotlivých spolkových zemích svého bydliště. Při zahájení „horké volební fáze“ spolkový prezident Alexander Van der Bellen apeloval na občany, aby si uvědomili, že volební den je nejvyšším svátkem demokracie.

Vyzval, aby zaujali proevropské stanovisko, které je určující pro budoucnost země a celého kontinentu. Nejde přitom jen o ekonomické otázky a migraci, ale také o udržení míru. Návazně vystoupili i představitelé hlavních i menších politických stran, které se účastní voleb, aby vysvětlili svá stanoviska.

Zachovat zaměstnanost a prosperitu

Logo

Největší pozornost na sebe soustředilo televizní vystoupení šéfů tří nejsilnějších stran: sociálního demokrata Christiana Kerna, lidovce Sebastiana Kurze a Svobodných Heinze-Christiana Stracheho. Jen tyto strany podle dosavadních průzkumů mají reálnou naději umístit se na prvých třech místech.

Lidovci by mohli získat třetinu voličů, sociální demokraté jsou se Svobodnými v rovnováze jedné čtvrtiny. Ostatní současné parlamentní strany včetně Zelených se pohybují kolem pěti procent.

Politologové poukazují, že i poslední televizní diskuse potvrdila, že pozice lidovců se Svobodnými jsou si blízké, a to nejen v náhledu na migrační politiku, ale i postavení Rakouska v Evropské unii. To se týká i vnitropolitických problémů, tedy zdůrazňování odpovědnosti každého za svůj vlastní osud, který se nesmí spoléhat jen na státní sociální podporu.

Obdobný pohled mají na problematiku vzdělání a odmítají zakládání rodin stejného pohlaví. I když se jasně nevyslovili, jaká bude jejich koaliční politika, vše naznačuje, že příští vláda bude sestavena z jejich představitelů.

Sociální demokraté vyslovili k této politice lidovců odmítavý postoj a poukazují, že Kurz zřejmě považuje za důležitější svou osobní kariéru než prospěch společnosti. Přitom koalice lidovců s populistickými Svobodnými v minulosti již zavedla Rakousko do mezinárodní izolace.

Logo

Šéf sociálních demokratů oproti tomu nabízí nový koncept své strany pro spravedlivý daňový systém. Žádá jeho zjednodušení, nezdanitelnou minimální mzdu ve výši 1500 euro, snížení daní pro zaměstnance i podnikatele a zvýšení minimálních důchodů. Cílem je zachovat zaměstnanost a prosperitu společně s Evropou, stojící na základech základech Svobody, Rovnosti a Solidarity a právního demokratického státu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.