Richard Seemann: Jak Rakousko vzpomíná na sarajevský atentát
Státním aktem ve vídeňské národní knihovně rakouští politici si vzpomenuli nejen 100. výročí zahájení 1. světové války, ale i nositelky Nobelovy ceny míru Berty von Suttnerové, která zemřela v jejím předvečeru.
Tato česko-rakouská radikální pacifistka přispěla základu nového rakouského státu, o kterém mohl spolkový prezident Heinz Fischer prohlásit, že se poučilo z dějin. Ve svém projevu mohl plným právem poukázat na jeho dnešní neutralitu, unijní členství a účastí na mírových misích OSN.
Ústřední vzpomínková slavnost se pak koncentrovala do Sarajeva, kde byl spáchán atentát na následníka rakousko-uherského trůnu. Jejím středem byl koncert světoznámých vídeňských filharmoniků za účasti rakouského spolkového prezidenta a 300 ctihodných hostů.
Symbolické, že bylo uspořádáno v budově rekonstruované staré městské radnice vybudované českým architektem Karlem Paříkem v době, kdy Rakousko ovládalo Bosnu-Hercegovinu.
Atentát, který se stal spouštěčem pro vypuknutí 1. světové války, byl zde zarámován do taneční skladby Maurice Ravela, která svou dramatičností některým připomínala válečnou vřavu, císařkou hymnou Josepha Haydna, bosenskou hymnou a evropskou hymnou od Ludwiga van Beethovena.
Heinz Fischer konstatoval, že bylo pro něho důležité se účastnit vzpomínkových slavností v Sarajevu s prezidenty Chorvatska, Makedonie a Černé hory, protože jsou nadějným znamením pro budoucnost.
Stranou zůstalo pouze Srbsko na protest, že na radnici bylo po bosenském konfliktu umístěno protisrbské prohlášení. Na místo atentátu se dostavila i delegace rakouských monarchistů s věncem, na kterém byl císařský orel a internetová adresa jejich hnutí. Její vedoucí s megafonem v ruce vykřikoval „Pryč s nacionalismem“.
V samotném Rakousku proběhlo výročí v střízlivém duchu, který odpovídal státnímu aktu. Ve vídeňském arsenálu byla znovu otevřená rekonstruovaná výstava k výročí atentátu a zahájení války.
Jsou zde vystaveny veškeré relikvie včetně automobilu tehdy řízeným českým řidičem, ve kterém byl zastřelen následník trůnu se svou manželkou Srbem Gavrilem Principem, který zemřel v terezínské věznici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.