Režisér Roman Polanski se opět snaží dostat do USA. Tak, aby nebyl zatčen

Světoznámý režisér polského původu Roman Polanski by rád navštívil hrob své někdejší manželky, herečky Sharon Tateové. V roce 1969 ji v Los Angeles zavraždili stoupenci Charlese Mansona.

Tateové, manželce režiséra Polanského, bylo 26 let. Byla v osmém měsíci těhotenství. Skupina převážně mladých žen, známá jako „Mansonova rodina“ vedená samotným Mansonem, zavraždila v Los Angeles během dvou dní v srpnu roku 1969 sedm lidí.

Polanského právní zástupci se pokoušejí dosáhnout toho, aby Polanski mohl vstoupit na území USA a navštívit hrob Tateové, a to bez rizika, že půjde do vězení, píše kanadský deník Toronto Sun. Zprávu oznámil Polanského losangeleský advokát Harland Braun. Podle vlastního tvrzení zaslal dopis soudci, který má Polanského případ na starosti u soudu v Kalifornii.

Braun požádal soudce odvolacího soudu v Los Angeles Scotta Gordona, aby se vrátil k Polanského výpovědi z roku 1977 a aby na jejím základě a i s přihlédnutím k rozhodnutí polské a švýcarské justice konstatoval, že filmař skutečně uzavřel svého času dohodu s prokuraturou, a proto nemusí jít znovu za mříže.

Pokud by příslušná losangeleská prokuratura a soud uznaly verdikty z Polska a Švýcarska, což by se podle obhájce mělo stát, Polanski by se mohl vrátit do Los Angeles k uzavření kauzy, aniž by se musel obávat uvěznění, míní Polanského advokát Braun.

„Už 33 let toho lituji“

Soud má jednat o události z roku 1977, kdy měl mít Polanski v Los Angeles pohlavní styk s nezletilou Samanthou Geimerovou. Tehdy jí bylo třináct let, což se v USA považuje za znásilnění. Režisér, který žije střídavě ve Francii a Polsku, tehdy uzavřel s prokuraturou dohodu, že v rámci trestu si ve vězení odpyká 90 dnů. V cele však strávil pouze 42 dnů a následně uprchl do Evropy, protože se bál znovuotevření svého případu a přísnějšího trestu.

K případu Geimerové se režisér vyjádřil v roce 2011 v televizním rozhovoru, když prohlásil: „Už 33 let toho lituji.“ Letos 18. srpna bude Polanskému 84 let. Polanski byl původně obviněn ze šesti trestných činů včetně znásilnění, ale obvinění bylo později zmírněno ve snaze ušetřit Geimerovou traumat soudního procesu.

Polanski se na základě dohody s obžalobou přiznal k nezákonnému sexu s nezletilou. V roce 2003 získal Polanski Oscara za drama Pianista, ale nepřiletěl si ho do USA vyzvednout, protože tam je stále platný zatykač na jeho osobu.

V roce 2009 se případ znovu rozvířil, když byl Polanski na základě mezinárodního zatykače zatčen na letišti ve švýcarském Curychu, když mířil na filmový festival. Ve švýcarské vazbě strávil deset měsíců, než přesvědčil úřady v Bernu, aby nevyhověly americké žádosti o vydání a místo toho ho propustily.

Americká justice 83letého Polanského stále stíhá. Soudy ve Švýcarsku i v Polsku však žádosti o vydání nevyhověly. Kalifornský soud zase odmítl žádost bývalé Polanského oběti Samanthy Geimerové o ukončení dalšího stíhání slavného režiséra. Soudy státu Kalifornie odmítly i žádost Polanského advokáta, aby byl jeho mandant souzen v nepřítomnosti.

Spustit audio

Související