Ředitel České televize si chce udržet křeslo i po volbách, proto končí 168 hodin, míní Kundra
Politicko-satirický týdeník 168 hodin na podzim zmizí z programu České televize. Podle jejího generálního ředitele Jana Součka se pořad dostal do takových problémů, že nezbylo než ho zrušit. Část komentátorů i členů Rady ČT ale tyto důvody považuje za zástupné. „Kritických pořadů otevírajících témata, která štvou mocné politiky a byznysmeny, Česká televize moc nemá. Když teď jeden vlajkový pořad ruší, vyvolává to znepokojivé otázky,“ míní novinář Respektu Ondřej Kundra.
Na pořadu 168 hodin vyzdvihuje Kundra sžíravou satiru, která se sice nemusela vždycky podařit, ale jeho autoři se o ni minimálně snažili. Humor přitom k médiu veřejné služby patří, byť se nemusí každému líbit – a z České televize nyní mizí.
Čtěte také
„Pod ředitelem Součkem nastupuje pozvolný trend spoutávání sama sebe, zglajchšaltování. Televize míří k takové nevýraznosti, nudnosti, kdy se bude posilovat regionální zpravodajství. Bude to vypadat, že všechno je vlastně v pohodě, ale nebude,“ dodává.
Hlavní tvář 168 hodin moderátorka Nora Fridrichová zatím v České televizi zůstává, má si ale vybrat jiné možnosti dalšího působení před kamerou.
„Přijde mi, že se jí zbavují, a tváří se, že nějaké uplatnění třeba najde, něco třeba vznikne. Já bych očekával jasnější představu. Myslím, že takto se dobrý management nedělá,“ hodnotí Kundra, zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt.
Boj o koláč moci
Kundra poukazuje na to, že pořad se po 18 let pokoušel o kritickou novinařinu, což se neobešlo bez chyb. Zároveň Souček přichází s novými vágními argumenty poté, co jeho původní zdůvodnění, proč pořad zrušit, ve veřejné debatě neobstálo.
Čtěte také
„Je to snaha zdůvodnit, proč se zbavujete něčeho, čeho když se zbavíte, tak můžete počítat s tím, že se v křesle generálního ředitele udržíte i v nových mocenských poměrech. Třeba po příštích volbách, až se k moci dostanou ti, kterým tenhle pořad vadí enormně,“ soudí zástupce šéfredaktora.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš mluví o České televizi jako o provládním médiu a jak Kundra připomíná, autory investigativního pořadu Reportéři ČT označil za zkorumpovanou pakáž.
„Myslím, že televize nevyhovuje ani části vládní ODS. A pak je zde spousta marginálních skupin, které si zkouší z té moci také něco ukousnout. Jsou navázaní na různé byznysmeny, mají chuť dostat se do parlamentu a soutěží o to, kdo si z koláče moci ukousne nejvíc,“ doplňuje s tím, že těmto lidem se ředitel televize Souček snaží zavděčit – na odhalování těchto vazeb prý novináři pracují.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Karel Hvížďala: Slovenský boj o televize je soubojem o demokracii
Na první pohled je tento boj v 21. století, kdy největší vliv na veřejné mínění mají internetové platformy, marný. Přesto k některým politickým subjektům přitahuje voliče.
-
Cesta minovým polem. Co čeká na nového šéfa České televize a koho bude poslouchat
Víc dokumentů, méně detektivek a možná i sportu. Česká televize bude mít od října nového šéfa. A ten má spoustu plánů, jak veřejnoprávní médium změnit. Čím radu oslovil?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.