Řecko se po volbách vrací do normálu, vůdci neonacistů skončí za mřížemi, tvrdí Tsivos

8. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kyriakos Mitsotakis

Řecké parlamentní volby vyhrála pravicová opozice. Většinu ve 300členném parlamentu získala konzervativní Nová demokracie a nahradí tak dosud vládnoucí stranu SYRIZA bývalého premiéra Alexise Tsiprase.

„Tsipras vzal odpovědnost za porážku na sebe, podle něj ale není tak velká. Jeho plánem je radikální stranu SYRIZA změnit a přiblížit většímu počtu voličů z řad socialistů,“ uvádí spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu.

Řecký premiér Alexis Tsipras

Vláda nastupujícího premiéra Kyriakose Mitsotakise chce zajistit bezpečnost občanů posílením policie, v programu má i podporu investic, snižování daní, odstraňování byrokracie a také pokračování privatizace.

„Tyto volby vrací Řecko do politického systému, který panoval před vypuknutím krize – v dobrém i špatném. Znovu se vytváří bipolární politický systém,“ míní Konstantinos Tsivos z Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Volební ztráty strany SYRIZA podle něj nejsou tak velké, jak se očekávalo. „Hlavním důvodem, proč přišla o vládu, je to, že musela dělat kroky diktované zvenčí, které se výrazně lišily od toho, co strana chtěla původně prosazovat,“ dodává.

Její někdejší voliči prý buď nepřišli k volbám, nebo volili novou levicovou stranu MeRA25 bývalého ministra financí Yanise Varoufakise.

V řeckém parlamentu nově zasedne celkem šest uskupení včetně nacionalistické strany Řecké řešení. Na tříprocentní hranici naopak těsně nedosáhl neonacistický Zlatý úsvit.

Je velký úspěch řecké demokracie, že Zlatý úsvit už nebude v parlamentu.
Konstantinos Tsivos

Tsivos připomíná, že Zlatý úsvit byl produktem vleklé ekonomické krize, před kterou neměl žádný vliv. Porážka neonacistů je prý projevem toho, že se Řecko vrací zpět do normálu.

Část voličů Zlatého úsvitu sice přešla k nacionalistům ze strany Řecké řešení, s tou ale nejsou spojeny žádné bojůvky ani neonacistická symbolika: „Zlatý úsvit je zločinecká organizace, v Řecku nyní probíhá velký soudní proces s jeho vůdci a je pravděpodobné, že skončí za mřížemi,“ uzavírá Tsivos.

autoři: Tea Veseláková , Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související