Ratifikace Pařížské dohody neznamená ekonomický útlum, naopak, tvrdí poslanec Zemek (ČSSD)

18. květen 2017

Poslanci mají dnes projednat Pařížskou dohodu, kterou roku 2015 podpořili zástupci skoro 200 států včetně Česka. Dokument, který má za cíl snížit množství skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší a tím zpomalit oteplování planety, čeká, až ho český parlament ratifikací uvede v život také v tuzemsku. Je to důležitý krok, nebo bychom se bez něj obešli?

„Ratifikovat Pařížskou dohodu smysl nemá, a je to i nebezpečné,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec a člen sněmovního výboru pro životní prostředí Jan Zahradník (ODS).

Ten proto navrhl, aby projednávání ratifikačního zákona této dohody bylo přerušeno, dokud vláda nepředloží analýzu jejích dopadů na hospodářství i ústavní pořádek.


Když chceme udržet nárůst teploty do 2 stupňů Celsia do konce století, tak musíme v Česku do 20 let skončit se spalováním fosilních paliv. A musíme to říci občanům, že to bude znamenat významný dopad na náš způsob života… Alternativní solární a větrné zdroje teplo pro sídliště v okolí našich měst nevyrobí.Jan Zahradník

„Musíme použít zdravý rozum, a nejen být poslušni toho, co se od nás žádá. Navíc Spojené státy zvažují odstoupení od podpisu Pařížské dohody a představa, že by Čína dodržovala ustanovení, je také iluzorní.“

Zahradník navrhuje vyčkat a hledat jiné cesty, jak následkům klimatické změny čelit. „Tou cestou není Pařížská dohoda… Ta nemá ve svém textu nic konkrétního, čím by pomohla k boji proti klimatické změně.“

Poslanec také tvrdí, že vědeckost některých důkazů o klimatické změně lze zpochybnit. „Tady se pořád plánuje boj proti klimatické změně, ale k té docházelo v historii planety vždy. Otázkou je, do jaké míry se na té aktuální změně klimatu podílí činnost člověka,“ upozornil.

Poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro životní prostředí Václav Zemek (ČSSD) je přesvědčen, že ratifikace dohody smysl má. „Jako Česká republika bychom se měli přidat, protože dohodu podepsalo více jak 200 států včetně USA a Číny.“


Ty dopady bych neviděl tak tragicky. Mezi doporučeními Pařížské dohody je posilování přízemních rezervoárů CO2 jako jsou lesy, a to na nás nemá žádný negativní dopady. Nevím, kde pan Zahradník na čísla vzal. Klíčem je snižovat energetickou náročnost a Česká republika už začíná tato kriteria plnit.Václav Zemek

To, že Pařížská dohoda neobsahuje žádná konkrétní opatření, je v pořádku. „Nahrazuje Kjótský protokol, zahrnuje navíc i rozvojové země a stanovuje, že smluvní strany si samy stanoví takzvané národní příspěvky ke snižování emisí skleníkových plynů.“

„Jako lidstvo nejsme v pozici, že si nemůžeme dovolit nedělat nic. Nemůžeme se založenýma rukama dělat, že se nic neděje. Je zodpovědnost vůči našim potomkům, protože globální změny klimatu tu jsou, je to prokazatelný vědecký fakt a my nemůžeme nečinně přihlížet.“

Podle místopředsedy úmluva je a může být impulsem na rozvoj dalších technologií. „Kdo nechce zůstat mimo, měl by se tohoto dění účastnit.“

„Dnes už si také nesvítíme petrolejkami a nejezdíme v parních lokomotivách. Technologie jdou dopředu a toto může být další pozitivní impuls, jak v rozvoji pokročit. Úmluva nemusí vést k tomu, že by se ekonomický vývoj nějak utlumoval, spíše naopak,“ hájil přínos dohody Václav Zemek.

autor: ves
Spustit audio