Radko Kubičko: Straničtí prezidentští kandidáti se stále nerodí

29. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prezidentská standarta na Pražském hradě

Nedávná více než týdenní hospitalizace prezidenta České republiky Miloše Zemana vyvolala mnohé dohady o zdraví hlavy státu. Přispěl k tomu zajisté podivný přístup jeho administrativy, která řádně nevysvětlila, proč prezident vlastně v nemocnici pobýval. Údajné diagnózy mohly být řešeny i ambulantně a citáty z Bible, kterými to  na sociálních sítích dokresloval mluvčí, nesvědčily o profesionalitě.

Jistě, i prezident je občan a má právo na lékařské tajemství, ale současně je to nejvyšší ústavní činitel demokratického státu. Je tak trochu veřejným majetkem, včetně svého zdraví. Základní povědomost o něm by měla být.

Je ale fakt, že bývalí prezidenti s tím měli také problém, kam až zajít. V Ústavě se o tom nepraví nic a záleží na jistém citu, aby se nevytvářely spekulace.

Čtěte také

Za ně jistě nelze považovat nezpochybnitelný fakt, že prezident má svůj věk a v kondici také úplně na první pohled není.

Koneckonců se mu blíží i závěr řádného mandátu a další obhajovat už nemůže. Mnozí politikové kritizují jeho politickou činnost a také způsob informování o zdravotním stavu.

A je zajímavé, že je to nadále nijak nepohnulo k tomu, aby zveřejnili alespoň nějaký návrh, kdo by tu funkci vykonával lépe. Nikdo totiž není nenahraditelný a je nutné počítat i s případnou rezignací.

Ale i kdyby Miloš Zeman mandát náležitě dokončil, už to není úplně v nedohlednu. Za rok touto dobou už by měla být na začátku předvolební kampaň prezidentských voleb. 

Matka vlasti

Přesto jsme ještě neslyšeli jediné jméno ani jediný návrh, jak chtějí jeho nástupce řešit politické strany. Občanská společnost se už vyjádřila a kandidáti se množí.

Nejsou snad ale politické strany též její součástí a obsazení funkce prezidenta nemělo by být hlavně jejich prioritní starostí?

Čtěte také

Vzdaly se snad této své funkce, nebo čekají, kdo jim personálně zbude po poslaneckých volbách?

I způsob obsazení nejvyššího politického postu ve státě neměl by být i součástí aktuálních programů před poslaneckými volbami? Je snad rok ještě příliš dlouhá doba na zviditelnění kandidáta?

Jako první reagoval na určitou nepsanou poptávku Andrej Babiš (ANO), svého kandidáta jeho hnutí do prezidentských voleb postaví, zatím ho ale nemá.

Záměry je možné nicméně odhadovat, současný premiér zjevně vyčká, jestli bude ve funkci pokračovat. Pokud ne, jeho prezidentská kandidatura je pravděpodobná. V záloze je současná ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), zřejmě už pod tímto vlivem se v poslední době na sociálních sítích stylizuje do role jakési Matky vlasti.

Čtěte také

Ale co ostatní strany? Snad jen u podobně úzce personalizované SPD je též možné dost přesně tipovat, i když Tomio Okamura při posledních volbách, stejně jako Babiš, ustoupil Zemanovi. Totéž snad u Přísahy Roberta Šlachty.

Dá se trochu pochopit, že ČSSD a KSČM mají nyní jiné starosti a úřad prezidenta je na posledním místě jejich snažení. Trikolora po odchodu svého zakladatele je na tom podobně.  

Proč ale nejvíce vůči prezidentovi kritické opoziční strany a jejich bloky, Spolu a Piráti a STAN, dosud tak úzkostlivě tají prezidentského kandidáta a vyhýbají se jakékoli zmínce, koho by případně vyslaly do prezidentského volebního klání? Nebo alespoň jak ho budou vybírat?

Komentátor Radko Kubičko

I samotný prezident Zeman ostatně sám dal nedávno najevo, že nástupce potřebuje a jako ty možné jmenoval předsedy Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu. 

Neměly by ho snad a také občanskou společnost české politické strany co nejdříve následovat?

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio