Radko Kubičko: Dozimetr signalizuje další korupční záření, i jeho data je ale třeba rozumně hodnotit

10. září 2023

Demokratický politik by měl dbát na svou bezúhonnost a tak by si měl dávat pozor i na to, s kým se stýká a koho si vybírá za spolupracovníky. Ministr Blažek by o tom mohl v poslední době dost vyprávět. Přesto své ukrytí se před deštěm s kontroverzním podnikatelem zatím politicky ustál. Roli nehrálo jen to, že pro současného premiéra je zjevně stranicky nepostradatelný, ale neprokázalo se, že by jeho kontakty nějak překročily dveře restaurace.

V podobné situaci je nyní jeho bývalý stranický kolega a nyní politik TOP 09 Jiří Pospíšil, disponující také značným stranickým vlivem.

Čtěte také

Ukázalo se totiž, že se velmi nebezpečně přiblížil kontaktu se skupinou podnikatele Michala Redla, který je vyšetřován ve známé kauze Dozimetr. Ta se především týkala hnutí STAN, vyšetřovatelé ale konstatovali, že se skupina snažila infiltrovat i v Praze vlivnou TOP O9 skrze blízkého spolupracovníka právě Pospíšila.

Ten se hájí, že se samotným Redlem se setkal jen okrajově na jednání s politiky hnutí STAN. Byl ale doprovázen Jiřím Fremrem, který se s Redlem setkal vícekrát v utajeném bytě, kde asi spolu nehovořili jen o počasí.

Spojení je přesto dost vzdálené, ale Dozimetr svého času nastavil citlivost tak jemně, až to skoro vypadalo, že v politice už nemá šanci nikdo, kdo se jen mihl kolem Zlína, odkud Redl pochází. Nyní to dopadá na Pospíšila, byť z ničeho obviněn nebyl, ani on, ani Fremr, a s vyšetřovateli prý spolupracuje nanejvýš vzorně.

Padni komu padni

Čtěte také

Největší rybou byl tehdy ministr Gazdík, který také nebyl obviněn, ale zamotal se do svých slov, když nejprve Redla znal jen velmi povšechně, aby se pak ukázalo, že s ním rozmlouval šifrovaným telefonem, což nedokázal věrohodně vysvětlit. Okolnost, že byl právě ministrem školství, vnesla do kauzy zvláštní pikanterii. V každém případě to byla aféra, která zatřásla politickou scénou.

Zatřese i tou pražskou a možná evropskou? Když Jiří Pospíšil má dvě velmi významné funkce, poslance Evropského parlamentu a náměstka pražského primátora. Zatím se zdá, že Pospíšilova obhajoba má svou váhu, i když se u něj jistá nervozita projevuje a jeho mediální prohlášení nejsou úplně šťastná.

Svého spolupracovníka se zbavil a tvrdí, že neměl tušení, s kým se stýká za jeho zády. To mu jistě můžeme uvěřit, i když politické odpovědnosti za jeho výběr se nezbaví. Politik zkrátka musí počítat s tím, že často ho o funkci může připravit i skutečnost, kterou nemohl nijak ovlivnit. Na veřejné činitele je prostě vyšší přísnost, pracují s veřejnými zdroji.

Čtěte také

Nejradikálnější v tomto směru je hnutí Praha sobě, které dokonce vyzvalo k rozpuštění pražské organizace TOP 09, aniž vysvětlilo, jak je případně spojena s celou věcí. Spíše to vypadá, že hnutí hraje svou vlastní politickou hru za situace, kdy bylo vyšachováno z vedení města, ač mělo smlouvu s Piráty, kteří v něm jsou. Zlomyslně si přidává i hnutí ANO, z jehož iniciativy se svolává mimořádná schůze zastupitelstva.

Argumentuje zejména svou místopředsedkyní Poslanecké sněmovny, která odstoupila jen proto, že jeden z obviněných byl kdysi na její svatbě. K tomu je ale třeba říci, že to inicioval spíše předseda jejího vlastního hnutí Babiš, aby se mohl prezentovat, jak rázně se s takovou věcí umí vypořádat a ukazovat pak prstem na druhé. Požadavek na její odstoupení odjinud nebyl nijak silný.

Radko Kubičko

Asi nebude řečeno nic nového, když se bude žádat, aby se celá věc řádně vyšetřila, padni komu padni, politikové vše náležitě vysvětlili a případná politická odpovědnost byla rázně vyvozena. Zároveň je ale třeba postupovat uvážlivě, politik si musí dávat bedlivý pozor na kontakty, ale zase není možné řešit každého, kdo náhodou projde kolem budoucí stíhané osoby. Je třeba hlavně rozlišit, co jsou jasná fakta a co je jen více či méně skrývaný politický boj.

To by se pak mohlo stát, i když politiky nemá mnoho lidí moc rádo, že by nám pak nemuseli žádní vůbec zbýt.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio