Psychologie je z větší části šamanismus, říká Jeroným Klimeš

11. listopad 2017

„Jako farář bych byl hodně špatný. Nechtěl bych řídit lidi a organizovat farní život. Bavilo by spíše k lidem promlouvat. Vždycky bych udělal své kázání, a potom si zalezl na faru a nevylezl z ní. To, že chcete být knězem, je jeden předpoklad. Ale musíte na to mít ještě dalších pět předpokladů a já ne všechny mám,“ říká psycholog Jeroným Klimeš, host Barbory Tachecí a Osobnosti Plus.


Psycholog Jeroným Klimeš se narodil 3. dubna 1967 v Prachaticích. Roku 1990 získal titul magistra v oboru hydrogeologie a inženýrské geologie, roku 1996 v oboru klinické psychologie, roku 2002 pak doktorát ze sociální psychologie, vše na Karlově univerzitě v Praze. Zabývá se převážně psychologií rodiny a církevně-pastorální psychologií. Dříve se zabýval i policejní psychologií a psychologií reklamy. V průběhu své profesní kariéry posuzoval zájemce o osvojení dětí, nebo zkoumal psychologické dopady neplodnosti. Pracoval deset let jako konzultant pro veřejného ochránce práv, pět let jako poradce ministra práce a sociálních věcí a šest let vyučoval psychologii na Filozofické fakultě UK. Dnes se věnuje především partnerskému poradenství a přednáškové činnosti. Od roku 2004 je ženatý, má ženu Michaelu a děti Juditu, Erlana a Žofii.

„Špatně snáším samotu. Nevydržel bych na prázdné faře žít sám. To bych se z toho zbláznil. Potřebuji mít rodinu a kolem sebe lidi. A být bez rodiny je ještě horší než být v celibátu,“ dodává odborník, který se věnuje především rodinné psychologii a psychologii partnerských vztahů.


Rozpad vztahu je horší než rakovina. Prošel jsem obojím a vím, o čem mluvím.Jeroným Klimeš

Své řemeslo nepřeceňuji

Moderátorka se v souvislosti s aktuálním děním hosta ptá, jestli by mohl být člověk s povoláním psychologa užitečný při vedení země. „Když chce někdo řídit zeměkouli, musí na to mít jiné předpoklady než to, aby byl psycholog. Psychologové bývají většinou velmi chápaví, ale kdyby měli řídit zemi, museli by poroučet, dělat kopromisy, nebo obětovat někoho,“ odpovídá jí Jeroným Klimeš a pokračuje:

„Psychologické řemeslo bych nepřeceňoval. Je spousta lidí, kteří jsou rozenými psychology a chybí jim psychologické znalosti, které by si měli dodělat. Co dělá psychologa psychologem, je spíše dar od Boha. To, že rozumí lidem a dokáže se do nich vžít. Není to něco, co by se dalo nastudovat. Náš obor je stále z větší části šmanismus a k němu patří teprve nějaké teoretické znalosti. Základem je ale vrozená dispozice.“

Jak se Jeroným Klimeš coby původně vystudovaný geolog dostal vůbec k psychologii? Poslechněte si celý rozhovor s hostem Barbory Tachecí >>
autoři: bta , kte
Spustit audio