První sladkovodní mosasaurus

20. prosinec 2012

Maďarští a kanadští paleontologové popsali nový druh mosasaura. Měřil až šest metrů a žil podobně jako dnešní sladkovodní delfíni.

Mosasauři byli obrovští šupinatí ještěři, kteří žili a zanikli spolu s dinosaury na konci druhohor. Dosavadní fosilní nálezy vedly k přesvědčení, že šlo o výhradně mořské plazy. Nově popsaný druh však dokazuje, že existovaly i mosasauři, kteří žili ve sladké vodě. Mosasaurus s latinským jménem Pannoniasaurus inexpectatus pochází ze svrchně křídového souvrství Csehbánya v západním Maďarsku. Paleontologové zde objevili kostry mláďat i dospělých jedinců, kteří dorůstali až šestimetrové délky. Ve svém prostředí tak tito mosasauři zřejmě patřili k vůbec největším vodním predátorům.

Sladkovodní Pannoniasaurus žil asi před 84 miliony lety. Od ostatních mosasaurů se lišil netypickou anatomií pánve a ocasu i končetinami, které více připomínaly suchozemské ještěry. Lebka byla zploštělá a podobala se spíš té krokodýlí. Jeho objev dokázal, že mosasauři byli schopni adaptovat se na různé typy vodního prostředí. Skupina se tak podobá moderním kytovcům. Většina z nich je vázána na mořské prostředí, ale mezi ozubenými kytovci najdeme několik sladkovodních druhů, které žijí v Amazonce, Ganze a řece Jang-c'-ťiang.

Platecarpus plaval jako žralok

Zdroj: PLoS ONE

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.