První AI malware? Červ Morris 2 se dokáže šířit sám pomocí chatbota

8. březen 2024

Skupina výzkumníků otestovala prvního AI červa, který se dokáže šířit prostřednictvím aplikací založených na generativní umělé inteligenci. Měl by údajně zvládnout infiltrovat uživatelské zadání a vkládat do něj vlastní pokyny, které mu poslouží k jeho šíření.

AI malware vznikl v laboratorním prostředí a výzkumníci měli za cíl jeho otestování na třech různých jazykových modelech. AI červa pojmenovali Morris 2 a údajně by kromě přepisování uživatelských požadavků měl být schopný i využívat chytrého asistenta v e-mailech a odesílat svoje kopie dalším uživatelům. Tímto způsobem by se pak mohl šířit škodlivý a nevyžádaný obsah podstatně rychleji.

Zatím většina aplikací založených na generativní umělé inteligenci nefunguje automaticky a uživatel musí nejprve vložit nějaká vstupní data nebo požadavek. Aplikace tedy většinou přijímají požadavky uživatele ve formě textových nebo hlasových vstupů.

Čtěte také

„Jakmile se ale chatboty začnou používat třeba na automatické zpracování e-mailů nebo na práci s dokumenty tak, jak to má v plánu Microsoft, Google a OpenAI, tak se naprosto nabízí možnost, že se tímhle způsobem bude generovat a šířit malware v podobě promptu, v podobě textových zadání pro chatboty. Například přes e-maily nebo nějakým jiným způsobem,“ komentuje Petr Koubský z Deníku N.

Podle Koubského by odstraňování takového malwaru, za použití běžných strategií antivirových programů, mělo být velmi obtížné.

„Variabilita toho škodlivého pokynu je větší než u počítačového kódu,“ popisuje.

Nová regulace online světa, obří pokuta pro firmu Apple a velká stížnost na společnost Meta. To jsou další témata magazínu Online Plus. Moderuje David Slížek.

autoři: David Slížek , aste
Spustit audio

Související