Prozatímní vítězství obstrukce

12. únor 2010

Sice označovanou coby lednovou, nicméně převážně v únoru se odehrávající prvou letošní schůzi dolní parlamentní komory zcela ochromilo počínání občanských demokratů. Asi úspěšnější, než si pravice sama představovala. Ta se totiž rozhodla tvrdě bránit změnám předkládaným sociálními demokraty, komunisty ale i lidovci, které podle ODS destruují protikrizový balíček vládních opatření, které už dříve sněmovnou prošly.

Prostředky užité k této obraně měly bezesporu obstrukční rysy, včetně sáhodlouhých vystoupení poslanců, jimiž se jednání protahovala a končila bez hlasování, anebo včetně blokování programu schůzí. Rozzlobená levice, která přitom aspoň k některým korekturám Janotových zákonů disponovala potřebnou většinou, zkoušela dosáhnout svého mimořádnými schůzemi, ale ani to nepomohlo. Tento pátek pak nakonec plénum rozhodlo o vyřazení všech bodů řádného rokování a po jedné neúspěšné mimořádné byly zrušeny i další tři takové schůze. Aspoň prozatím tedy těsná menšina ODS se svými spojenci (hlavně z řad TOP 09) uspěla a může v přituhujícím předvolebním boji říkat, že zabránila zvyšování už tak odstrašujícího rozpočtového deficitu. Levice se k otázkám vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci anebo zrušení takřečených "stropů" při platbách na sociální pojištění může vrátit až na březnovém rokování. Lidovci, kterým jde o návrat mateřské na loňskou úroveň, budou zřejmě zkoušet svolat do té doby další mimořádnou schůzi, k čemuž jim ovšem musí být ČSSD nápomocna.

Poznamenejme, že tato změna má asi také šanci na přijetí největší, s čímž je možná jakž takž smířena i ODS. Ale s ostatními zásahy do Janotova balíčku už to ale bude mít levice těžší, neboť občanští demokraté defenzivní taktiku samozřejmě nemíní opustit. A opět mají šanci na úspěch: pokud budou obstrukční manévry efektivní do zhruba 20. března, pak by sněmovna už do voleb zřejmě nestihla rozhodnout znovu o případném vetu senátu či prezidenta. A volbami ustanovené sněmovní plénum začíná podle pravidel vždy jakoby "on nuly", nemůže se vracet k bodům rozjednaným bývalou sněmovnou a vše se musí nastartovat znovu od počátku.

Nadto v pátek přišli občanští demokraté s nápadem činnost sněmovny až do voleb tak řečeno "odpískat". Konkrétně: frakce ODS navrhuje, aby se dolní komora už vůbec nescházela vyjma krátkých a věcných rokování nad otázkami, ve kterých bude prý panovat široká politická shoda. Což je ovšem v dané chvíli pojem dosti iluzorní. Však by asi nějaká opatření podstatná pro chod státu měl sněmovně označovat předseda vlády.

Levice sice hned vyhlásila, že neúspěšné návrhy z lednové schůze hodlá i nadále prosazovat, ale uvidíme, jak se věci v nejbližších dnech vyvinou. Sociální demokracii by se jistě líbilo, kdyby si změny v sociální oblasti mohla před volbami vetknout do štítu. Jenomže realita ukazuje, že to možná technicky nepůjde a že návrh ODS dolní komoru z předvolebního boje vyřadit, není tak docela od věci. Pokud se ČSSD cítí před volbami dost silná, a to jistě ano, vlastně by jí příliš vadit nemuselo a konec konců může zatím nedosažené změny hladce včlenit mezi volební sliby. V tichosti ustoupit ale asi chtít nebude a tak se nechme překvapit s čím Jiří Paroubek nyní přijde. Možná nakonec bude muset uznat, že do voleb opravdu nic podstatnějšího nestihne.

Nezaujatým pohledem zvenčí nezbývá než konstatovat, že tentokrát - i když ještě není nic zcela ukončeno - slavila pravice úspěch. Což je vlastně ukázkou toho, jak se může menšina bránit mírné parlamentní přesile, jde o docela zajímavou demokratickou lekci. Dodat lze už jen tolik, že lednová schůze poskytla další munici těm, kdo volají po změně volebního systému, který by vedl k dostatečné majoritě koalice vedené volebním vítězem. Pokud k takové korektuře nedojde, můžeme se také klidně dočkat i v příštím období všelijakých patových situací, jakou se tentokrát povedlo defakto vyvolat ODS. Přičemž by se ovšem ani jí nezamlouvalo, kdyby někdy příště i při několika hlasech navíc nemohla dosáhnout ve sněmovně svého.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

Spustit audio