Propaganda KLDR stojí na třech slovních pilířích

6. prosinec 2017
Kim Čong-un

Tři slova, “Kim”, “nukleární” a “válka”, výstižně shrnují poselství severokorejské propagandy. Právě tyto výrazy padají nejčastěji ve zprávách anglickojazyčné mutace severokorejské státní tiskové agentury KCNA. Více než patnáct set jejích článků vydaných od července do poloviny října teď analyzovala zpravodajská agentura AP, která také zveřejnila seznam 183 nejčastěji používaných slov. Výsledný graf odhaluje postupy, které Pchjongjang požívá v rétorické válce se Spojenými státy, píše AP v textu, který přináší deník Washington Post.

Podle očekávání tráví severokorejští propagandisté nejvíce času chválou jejich všemocného lídra Kim Čong-una. Jeho jméno se ve zprávách agentury za dané časové období objevilo téměř dva tisíce osm set krát. Média s oblibou zachycují zejména Kimovy časté návštěvy výrobních továren a armádních lokalit, při kterých vůdce vydává pokyny k jejich chodu.

Dalším častým tématem je chvála severokorejského vůdce ze strany zahraničních hodnostářů a sliby věrnosti od Severokorejců. Zbožná úcta k vůdci a jeho předkům se v severokorejském tisku projevuje ještě dalším způsobem – pro psaní jmen Kim Čong-una, jeho otce Kim Čong-ila a jeho děda Kim Ir-sena je vyhrazen speciální typ písma. Úctu k vládnoucí dynastii vyjadřuje také způsob udávání data. Letopočet se totiž neřídí gregoriánským kalendářem, udává se jako výročí narození Kim Ir-sena. V Severní Koreji proto není rok 2017, ale čučche 106.

Obrana a vydírání

Jako druhé se v žebříčku umístilo přídavné jméno “nukleární”. Za jménem vůdce zaostalo o více než jedenáct set výskytů. Výrazný odstup mezi dvěma nejčastějšími slovy lze vysvětlit tím, že se slovo “nukleární” vyskytuje v relativně omezeném kontextu.

Adjektivum se objevuje ve dvou typech zpráv – když severokorejská propaganda obhajuje vývoj nukleárních zbraní jako způsob sebeobrany a když hrozí, že Severní Korea je schopná a ochotná nukleární zbraně použít proti “nukleárnímu” vydírání ze strany Spojených států. Tak časté použití jednoho slova jen ve dvou typech sdělení svědčí o tom, nakolik fanatická je rétorická obrana nukleárního programu země, tvrdí AP.

Historický kontext

Třetí nejčastější slovo, “válka”, se nevztahuje jen na aktuální hrozbu konfliktu s Washingtonem. Vyskytuje se také v historickém kontextu. Severokorejská média prezentují Korejskou válku z počátku padesátých let jako učebnicový příklad amerického imperialismu a barbarismu. Dalšími častými výrazy jsou slova “strana”, “armáda” a “sankce”. Severokorejská média se s oblibou rozepisují o věncích a kyticích kladených u památníků, což vysvětluje relativně hojný výskyt slova “květinový”. V žebříčku dále figuruje slovo “loutka”, loutkami totiž severokorejský tisk tradičně nazývá americké spojence.

Ze seznamu byla vypuštěna gramatická slova a číslovky, stejně jako v tisku běžné výrazy spojené s chodem země jako například “vláda”. Také místní názvy byly vynechány. Nepřekvapí, že po Severní Koreji jsou Spojené státy druhým nejčastěji uváděným státem. Jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa se ale ve zprávách nevyskytuje tak často, jak by člověk očekával. Důvodem může být to, že novináři analyzovali články publikované od července do poloviny října. K vyhrocení sporu mezi Trumpem a Kim Čong-unem přitom došlo až koncem srpna, vysvětluje agentura AP.

Spustit audio
  • Zahraniční
  • propaganda
  • KLDR
  • Kim Čong-un