Pro Čechy je všechno v pořádku, pokud se to neděje u nich v kuchyni, myslí si Robert Vano
Když mu bylo 19 let, utekl z vojny a emigroval do USA, kde se ze sklářské dílny vypracoval na profesionálního fotografa světového formátu. Říkat „ne“ se prý naučil teprve před 10 lety a o tom, jestli bylo správné emigrovat, mnohokrát pochyboval. Robert Vano je hostem pořadu Osobnost Plus.
„Říká se, že Češi jsou tolerantní, ale já myslím, že nejsme. My jsme ignorantní. Všechno je v pořádku, pokud to není doma v mé kuchyni,“ hodnotí postoj Čechů k LGBT komunitě, ale i národnostním menšinám fotograf Robert Vano.
Čtěte také
Sám údajně zásadní problémy se svou orientací neměl: „Nezažil jsem to, protože jsem žil v New Yorku. Ale lidé říkají, že Amerika není to, co New York a Los Angeles. Amerika je všechno mezi tím.“ A dodává, že v případě Prahy (kde od 90. let žije) je to podobné.
Pochodu Prague Pride se neúčastní, ale byl při zahájení, kde zavzpomínal na stonewallské nepokoje v New Yorku. Ty proběhly před 50 lety a jsou dnes považovány za důležitý krok v boji za práva LGBT komunity ve Spojených státech.
Světoznámý fotograf podporuje také myšlenku legalizace sňatků homosexuálů: „Neplánuji se ženit nebo vdávat, ale kdybych chtěl, tak bych chtěl mít možnosti a práva, která mají ostatní.“
„Fandím lidem s moderními názory“
Jako americký občan se voleb v Česku ani na Slovensku neúčastní. Nové slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové ale držel palce. „My bychom také potřebovali takovou. I když se říká, že prezident nemá moc pravomocí, tak na ni se dá koukat,“ říká s nadsázkou.
Podobně fandil v amerických volbách Baracku Obamovi, prý už jen proto, aby byl prezident tmavé pleti. Volit ale nechodí ani coby Američan. „V USA je to těžké. Ta ústava je jako koleje, které vedou z New Yorku do Los Angeles a je jedno, jestli nastoupíte z pravé nebo z levé strany. Pořád jedete do LA,“ vysvětluje.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí. Robert Vano mluví také o tom, proč má jen Americké občanství, co ho nejvíc šokovalo v emigraci a jak dlouho mu trvalo vypracovat se z ničeho na profesionálního fotografa.
Související
-
Fotograf Robert Vano: „Já umím hodně věcí. S láskou peču a dělám i domácí zmrzlinu."
Světoznámý fotograf Robert Vano se sám za světoznámého fotografa nepovažuje. Raději se pochlubí svým kuchařským uměním.
-
Robert Vano: Jestli jsem po emigraci cítil výčitky vůči rodičům?
Má americký pas, slovenské kořeny, maďarské rodiče a domov v Praze. Jeho životní cestu lemují kuráž, pracovitost a víra. Rozhovor světoznámého fotografa s Jitkou Novotnou.
-
LGBT+ komunitě se nejhůře žije v Ázerbájdžánu, Česko je mezi evropskými státy na 31. místě
Nejhorší prostředí pro život lidí z LGBT+ komunity je v Ázerbájdžánu, naopak nejsvobodnější pocit mají lidé s jinou než heterosexuální orientací na Maltě nebo v...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.