Prezidentka Soudcovské unie: Jmenování předsedy Nejvyššího správního soudu je test demokracie
Co můžeme čekat od změn na postech ministra spravedlnosti a předsedy Nejvyššího správního soudu? Současná hlava justice Robert Pelikán totiž oznámil odchod z politiky a Josefu Baxovi končí mandát.
„Napjatá by neměla být pouze justice, ale celá společnost. Protože jmenování předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) je test demokracie,“ říká prezidentka Soudcovské unie ČR a taky soudkyně NSS Daniela Zemanová.
Projde prezident testem?
Právě na jmenování předsedy se prý ukáže, jak se tady dodržují pravidla právního státu. „Víte, ono je to o to zajímavější v tom, že nejvyšší představitelé výkonné moci, tedy vláda a prezident, si teď budou vybírat někoho, kdo je kontroluje. Kdo je hlavním představitelem druhého pilíře, tedy moci soudní,“ dodává.
Při takto citlivé proceduře pak Zemanová předpokládá, že prezident, který jmenuje soudce na základě návrhu vlády, dodrží na 100 % zákonná pravidla.
Hlavou NSS se totiž může stát pouze soudce tohoto soudu. Jakékoli jiné řešení by vůbec nemělo připadat v úvahu.
Daniela Zemanová
Jak důležitá je role předsedy soudu?
„Nesmírně, protože organizuje chod celého soudu. Mnoho pravomocí má ale stále ministerstvo spravedlnosti. Tento systém se ale ukazuje jako nefunkční,“ myslí si prezidentka.
Justice nefunguje, jak má. Musí mít jednoznačnou hlavu, říká prezidentka Soudcovské unie
Prezidentkou Soudcovské unie bude i v dalších třech letech Daniela Zemanová, do svého čela ji zvolili delegáti celorepublikového sněmu. Soudkyně Nejvyššího správního soudu v kandidátském projevu prohlásila, že se soudcovské musí připravit na útoky populistů, a to s odkazem na události v Polsku a Maďarsku. „Dochází tam k narušování nezávislosti soudní moci. Čeští soudci sice v tuto chvíli nejsou vystaveni systematickému tlaku, ale soudní moc nefunguje, jak by měla,“ vysvětluje.
„Ukazuje se, že ten kdo má být správcem, bohužel své povinností vůči systému neplní. Možná ani nemůže.“ Tyto kompetence by měly přejít na zatím neexistující subjekt Nejvyšší rady soudnictví, o kterém se tady diskutuje už hodně dlouho.
My říkáme: prosím, vládo, zamyslete se nad tím, jestli opravdu úkoly dané zákonem dokážete dělat. Ukazuje se, že ne.
Daniela Zemanová
A jméno ministra?
„Pro justici je zcela určující, kdo je ministr spravedlnosti… Jsem ale hluboce přesvědčena, že ani ten nejosvícenější ministr nedokáže v tom současném systému řešit dlouhodobé a hnijící problémy soudnictví,“ dodává Daniela Zemanová.
Každý, kdo se chce stát soudcem, musí projít dost složitou procedurou, než vůbec ministr spravedlnosti navrhne prezidentovi jeho jmenování. Stalo se někdy v minulosti, že by prezident soudce nejmenoval?
„Miloš Zeman zatím nic takového neudělal, zato jeho předchůdce Václav Klaus ano. Tento odmítnutý justiční čekatel se pak soudil a soudní rozhodnutí bylo v jeho prospěch. Prezident ho ale stejně soudcem nikdy nejmenoval,“ vzpomíná Zemanová.
Související
-
Josef Baxa: Ministerstvo, vláda, ani parlament si s justicí...
Pracovníci ministerstva spravedlnosti v čele s panem ministrem připomínají rčení o Yettim: všichni o něm vědí, ale nikdo ho neviděl. To prohlásil nedávno na výroční...
-
Ondřej Konrád: Co mohlo otrávit Roberta Pelikána
„Rozpory mezi tím, co si myslím, a tím, co si myslí většina mých kolegů v ANO, už pro mě nejsou přijatelné. Není to bezprostřední reakce na jednu věc, ale zralá dlo...
-
Robert Pelikán: V médiích vše vypadá víc horké, než ve...
Jak funguje česká justice a co nejvíce potřebuje? Komunikuje málo šéf rezortu spravedlnosti s poslanci i s právnickou obcí? Hostem Interview Plus byl ministr sprave...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.