Josef Baxa: Ministerstvo, vláda, ani parlament si s justicí dlouhodobě neumějí poradit

8. prosinec 2015

Pracovníci ministerstva spravedlnosti v čele s panem ministrem připomínají rčení o Yettim: všichni o něm vědí, ale nikdo ho neviděl. To prohlásil nedávno na výročním sněmu Soudcovské unie předseda Senátu Milan Štěch.

Ministr se mezitím ukázal, ale poslance příliš neuspokojil. Vytýkají mu například, že klíčové zákony nabírají skluz. Mezi soudci zase sílí přesvědčení, že by dokázali některé problémy justice řešit lépe sami, a čím dál hlasitěji prosazují nejvyšší radu soudnictví.

„O nejvyšší radě soudnictví hovoříme už 25 let,“ připomněl v pořadu Pro a proti předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Argumentem, proč by rada měla vzniknout v blízkém horizontu, je podle předsedy pokračující bezradnost dosavadního modelu správy soudnictví.

„Ministerstvo spravedlnosti, vláda, ani parlament si s justicí dlouhodobě neumí poradit,“ tvrdí Baxa.

Ministerstvo nemá na starost jen justici, takže se nemůže dlouhodobě koncentrovat na řešení problémů justice, soudí předseda.

„Nikdo nedokázal odstranit chronické poruchy, které trvají už desítky let. Pořád vidíme nevyváženost v organizační rovině, vidíme chronické problémy v podobě přetížených soudů,“ vysvětlil Josef Baxa.


Baxa: „Zatímco legislativa a exekutiva mají své přirozené vrcholy reprezentace v podobě parlamentu, vlády, prezidenta, tak soudní moc nemá tuto hlavu a ústa. Když chce někdo mluvit s justicí, tak ani neví, s kým má mluvit... Spojenectví ministerstva a justice také není tím pravým konceptem.“

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán nic proti vzniku rady nemá, podle něj je to věcí středního horizontu, tedy několika let.


Pelikán: „Reprezentace určitě, ale musíme si ujasnit, jaké role tento orgán má mít, a podle nich ho potom modelovat... Myslím si, že určité napětí mezi těmi různými mocemi je zdravé, stát se má rozvíjet v dynamice napětí.“

„Nejvyšší rada soudnictví jako forma reprezentace justice by vzniknout měla. Nepředstavuji si ji ale jako orgán, který nahradí ministerstvo spravedlnosti,“ připomněl.

Část kritiky jemu adresovanou nejen ze strany soudců přijímá. „Lišíme se ale v pohledu na příčiny a výhledy do budoucna.“

Argument Baxy o tom, že je třeba věci dělat s určitou kontinuitou a vizí, Pelikán schvaluje. „To platí všude, nejen v justici.“

Problém je s kompetencemi, i na úřednické úrovni. „Zde nám velice ublížilo rozhodnutí Ústavního soudu asi před 15 lety, které zabránilo do budoucna stážím soudců na ministerstvu.“

„Ministerstvo se potýkalo s častými odchody úředníků, a věřím, že služební zákon toto stabilizuje, takže cesty tu jsou,“ předpovídá nápravu vztahu rezortu ministerstva a soudnictví Robert Pelikán.

autoři: tpa , oci
Spustit audio