Prezidenta Gaucka Němci dodnes berou jako morální autoritu

29. květen 2023

Morální autorita uznávaná téměř celým politickým spektrem – tak byl a je v Německu vnímán Joachim Gauck, prezident země v letech 2012 až 2017. Stal se první hlavou státu pocházející z někdejší komunistické Německé demokratické republiky. Gauck byl už před nástupem do funkce prezidenta uznáván téměř celým politickým spektrem, třebaže krajně pravicové síly mu nemohly přijít na jméno kvůli jeho postoji k migrační krizi.

Gauck se netajil svým odporem k ideologiím omezujícím svobodu a lidská práva, bez ohledu na to, zda přicházejí zleva či zprava. Ostře také kritizoval nedostatek evropské solidarity v migrační krizi a nespokojenost dal najevo především nad přístupem bývalých komunistických zemí.

Čtěte také

V roli spolkového prezidenta navštívil Gauck třikrát i Českou republiku. V říjnu 2012 se jako první německý prezident osobně poklonil památce obětí nacistického masakru obyvatel středočeských Lidic. V roce 2014 přijel do Česka hned dvakrát; nejprve na květnovou státní návštěvu a posléze na oslavy čtvrt století od pádu komunismu. Během vzpomínkové akce jej tehdy omylem zasáhlo do hlavy vajíčko, které na pódium hodili odpůrci českého prezidenta Miloše Zemana.

Hned po zvolení Joachima Gaucka prezidentem jsme této pozoruhodné osobnosti věnovali jeden z pořadů s publicisty Janem Adamcem a Janem Sedmidubským. Poslouchejte v repríze, na webu jen do 29. června 2023.

autor: Jan Sedmidubský
Spustit audio

Související