Prezidenta Gaucka Němci dodnes berou jako morální autoritu
Morální autorita uznávaná téměř celým politickým spektrem – tak byl a je v Německu vnímán Joachim Gauck, prezident země v letech 2012 až 2017. Stal se první hlavou státu pocházející z někdejší komunistické Německé demokratické republiky. Gauck byl už před nástupem do funkce prezidenta uznáván téměř celým politickým spektrem, třebaže krajně pravicové síly mu nemohly přijít na jméno kvůli jeho postoji k migrační krizi.
Gauck se netajil svým odporem k ideologiím omezujícím svobodu a lidská práva, bez ohledu na to, zda přicházejí zleva či zprava. Ostře také kritizoval nedostatek evropské solidarity v migrační krizi a nespokojenost dal najevo především nad přístupem bývalých komunistických zemí.
Čtěte také
V roli spolkového prezidenta navštívil Gauck třikrát i Českou republiku. V říjnu 2012 se jako první německý prezident osobně poklonil památce obětí nacistického masakru obyvatel středočeských Lidic. V roce 2014 přijel do Česka hned dvakrát; nejprve na květnovou státní návštěvu a posléze na oslavy čtvrt století od pádu komunismu. Během vzpomínkové akce jej tehdy omylem zasáhlo do hlavy vajíčko, které na pódium hodili odpůrci českého prezidenta Miloše Zemana.
Hned po zvolení Joachima Gaucka prezidentem jsme této pozoruhodné osobnosti věnovali jeden z pořadů s publicisty Janem Adamcem a Janem Sedmidubským. Poslouchejte v repríze, na webu jen do 29. června 2023.
Související
-
Richard Seemann: Německý prezident Joachim Gauck je pro větší...
Velká pozornost v Německu byla věnována koncem týdne ukončené státní třídenní návštěvě spolkového prezidenta Joachima Gaucka v Norsku. Zřejmě posilněn rozsudkem spo...
-
Richard Seemann: Sovětská armáda patří mezi osvoboditele,...
Německé sdělovací prostředky věnují velkou pozornost sedmdesátému výročí ukončení druhé světové války. Veřejnoprávní televize ještě ve středu přinášela snímky o nac...
-
Petr Hartman: Gauck mírnil Zemana
Velmi netradičního postupu prezidenta republiky Miloše Zemana při sestavování vlády si v zahraničí všimla nejenom média, ale i někteří významní politici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.