Převařená voda bez vaření

4. prosinec 2012

Tento zajímavý jev vytvořili vědci na Riceově Univerzitě v Nanofotonické laboratoři. Do vody stačí jen nasypat speciální nanočástice na bázi kovů či uhlíku a vystavit ji běžnému slunečnímu světlu. A hned poté z ní můžeme odebírat páru.

Nanočástice zachytí s velkou účinností dopadající sluneční světlo a využijí ho pro přímou výrobu páry z okolní vody. Ohřejí se a tím dovedou okolní vodu k varu. Pára unikne v bublinkách z vody a je ji možné zase nechat zkondenzovat do kapalné formy. Částice jsou vyrobeny buď z uhlíku, nebo jde o zlatem potažené kousky oxidu křemičitého.

Účinnost této fototermální přeměny činí zhruba 24%, zatímco u běžného fotovoltaického článku je to asi 15%. Přesto vývojáři netvrdí, že prvním přínosem této technologie nazvané “Solar steam“ - Sluneční pára - bude výroba elektrické energie. Jako schůdnější vidí její využití v oblasti dezinfekce a čištění vody, tedy využití pro sanitární a průmyslové účely nebo pro konzumaci, a to zejména v rozvojových zemích. S tímto vybavením si může každý nezávisle na okolní infrastruktuře vyrobit pitnou nebo průmyslově využitelnou vodu. Další oblastí využití může být klimatizace a vytápění budov.

<p><iframe width="610" height="343" src="https://www.youtube.com/embed/ved0K5CtmsU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Použité nanočástice jsou dokonce menší než je vlnová délka viditelného světla, jsou asi 100x menší než je průměr lidského vlasu. Mají velmi malý povrch a výstup tepla z nich proto probíhá při poměrně vysokých teplotách. Voda v bezprostředním okolí částeček se proto ohřívá a mění v páru jen lokálně. Tvůrci této metody proto mluví o „lokálním nanoohřevu“. Většina vody v nádobě se při působení nanočástic vůbec neohřívá. Oproti běžným slunečním panelům nebo kolektorům tato metoda nezabírá velkou plochu.

Zdroje: Popular Science, PhysOrg

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu