Pražské funkcionalistické školy
Školní budovy funkční a jednoduché. 25. dubna
V dalším sobotním Cestopisu architektury budeme spolu s historikem architektury Zdeňkem Lukešem putovat po funkcionalistických budovách pražských škol.
Připomeneme základní rysy funkcionalismu a prozradíme, kolik školních budov v tomto architektonickém slohu v Praze vzniklo. Nemalou část pořadu strávíme přímo na místě. Jednou ze zastávek bude například budova bývalého francouzského lycea - dnes zde sídlí MŠ a ZŠ v Bílé ulici v pražských Dejvicích. Jedná se vůbec o jednu z nejcennějších staveb meziválečné avantgardní architektury, vznikla z návrhu architekta Jana Gillara.
Navštívíme například také budovu bývalého gymnázia v Praze na Pankráci, konkrétně na třídě 5. května. Dnes slouží jako Vyšší odborná škola zdravotní a střední zdravotnická škola. Postavil ji architekt Ferdinand Fencl.
Připomeneme i významné funkcionalistické školy, které vzniky mimo Prahu.
Moderuje Michael Rozsypal.
Poslouchejte pořad Leonardo Plus v sobotu 25. dubna od 16:10.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.