Právník, dělník, disident a poslanec aneb Pozoruhodný život Ladislava Lise

10. září 2024

Komunistickým režimem byl Ladislav Lis vězněn hned čtyřikrát. Jeho pozoruhodný životní příběh přibližuje repríza  pořadu Jana Sedmidubského.

Ladislav Lis (1926–2000) byl v 50. letech předsedou ČSM, v 1968 funkcionářem KSČ, za normalizace disident a v roce 1982 také mluvčí Charty 77. Po sametové revoluci se stal poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za Občanské hnutí.

Čtěte také

Člen vládní Rady pro lidská práva a předlistopadový aktivista nezávislých organizací Ladislav Lis byl podle vlastních slov pro předlistopadové komunisty „pravičákem“ a pro polistopadovou vládnoucí garnituru zase „levičákem“.

Jaké bylo jeho 20. století? A jak ho ovlivnil rok 1989? Na to hledá odpověď dokument z roku 2004.

Na webu poslouchejte pouze do 10. října 2024.

autor: Jan Sedmidubský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.