Prakticky všichni nepřizpůsobiví pobírají doplatek na bydlení, zlobí se primátor Kladna Volf

3. září 2021

Ústavní soud vyhověl skupině sedmnácti senátorů a zrušil část zákona o takzvaných bezdoplatkových zónách. V nich nově příchozí občané v hmotné nouzi neměli nárok na doplatek na bydlení. „Zrušení bezdoplatkových zón je chybou. Jiný nástroj města neměla, proto rozhodnutí soudu nevítám,“ tvrdí primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno). Ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček namítá, že zóny nevedly ke zlepšení situace ve městech a je dobře, že je soud zrušil.

Všude tam, kde s koncentrují chudší lidé, musí mít města dost nástrojů pro řešení, problémů dodává Šimáček. „A ty rozhodně nespočívají v bezdoplatkových zónách. Ty naopak situaci na mnoha místech zhoršovaly a vyhrocovaly ještě víc byznys s chudobou.“

Čtěte také

Ředitel institutu také upozorňuje, že vláda slibovala legislativní prostředí pro sociální a dostupné bydlení, což neučinila:

„Obce a města ale mohou využívat měkčí nástroje jako sociální práce a služby nebo i tvrdé vyjednávání s ubytovateli. Mnoho měst dokázalo najít prostředky ze strukturálních fondů na zřízení městského bydlení.“

Prakticky všichni nepřizpůsobiví pobírají doplatek na bydlení. My říkáme nepřizpůsobiví, druhá strana říká sociálně slabí.
Milan Volf

Primátor Volf ale tvrdí, že města moc nástrojů nemají: „Ubytovny u nás nejsou problém. Ale prakticky všichni nepřizpůsobiví pobírají tento doplatek na bydlení. A tady se dostáváme do rozporu: My říkáme nepřizpůsobiví, druhá strana říká sociálně slabí.“

„Prakticky všichni nepřizpůsobiví potřebují doplatek na bydlení,“ opakuje politik. „My jsme dávali bezdoplatkovou zónu na celé Kladno, ale kdyby se vyskytl jediný příklad, kdy bychom někoho usurpovali, se sociálním odborem bychom to nahradili jiným způsobem. Takový příklad se nám neukázal ani jeden.“

Je nesmysl dávku na jedné straně plošně znepřístupnit a pak ji jinou cestou nedefinovaně vyplácet.
Martin Šimáček

Ředitel Šimáček ale upozorňuje, že lidí ve hmotné nouzi je široké spektrum. „Jsou to lidé ve vyloučených lokalitách, ale i rodiny samoživitelů a samoživitelek i chudí pracující. Pan primátor tady jde daleko za čáru a neměl by se o chudých v této zemi vyjadřovat jako o nepřizpůsobivých.“

Čtěte také

„Dovedu si představit, že na vymezeném prostoru s mimořádně vyhrocenou situací se tento nástroj využije,“ říká.

Ale zároveň musí mít město připraven plán, co s těmi lidmi bude. Sociální odbor nemůže kompenzovat něco, co stát garantuje cestou základní chudinské dávky. Je nesmysl ji na jedné straně plošně znepřístupnit a pak ji jinou cestou nedefinovaně vyplácet.“

My nejsme proti sociálně slabým, těm pomáháme. My jsme proti nepřizpůsobivým a ti téměř všichni berou doplatek na bydlení.
Milan Volf

Volf opakuje, že k takovému případu po zavedení zóny v jeho městě nedošlo.

Čtěte také

„V praxi to předtím vypadalo tak, že tam, kde byly ubytovny a bral se doplatek na bydlení, tak kolem byla lehátka a nepořádek. Ale my nejsme proti sociálně slabým, těm pomáháme. My jsme proti nepřizpůsobivým a ti bohužel téměř všichni berou doplatek na bydlení.“

„Když jsme přijali toto opatření obecné povahy, tak došlo sociálnímu smíru, ke zklidnění, stouply ceny nemovitostí. V podstatě jsme zastropovali počet nepřizpůsobivých, které jsme tu měli. Ale po rozhodnutí soudu hned čísla začala zase vzrůstat a jsme v kriminalitě na starých číslech,“ dodává politik.

Vyhlašováním zón kazíte situaci lidí z Kladna a komplikujete řešení situace.
Martin Šimáček

Ředitel pochybuje, že je primátor schopen spolehlivě rozlišit nepřizpůsobivé od ostatních.

Čtěte také

„Proč nepracujete s těmito lidmi konstruktivním způsobe? Zároveň můžete lidem nabízet to, co jste sám připustil, tedy dostupnou variantu bydlení. Vyhlašováním zón kazíte situaci lidí z Kladna a komplikujete řešení situace,“ kritizuje už zrušené opatření Martin Šimáček.

„Já neříkám, že zavést bezdoplatkové zóny bylo to správné, ale nic jiného jsme přijmout nemohli. A pokud by byla možnost toto opatření znova vyhlásit, tak bychom ho znova vyhlásili,“ obhajuje opatření kladenský primátor Milan Volf.

Poslechněte si celou debatu, na argumenty obou stran se ptá Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.