Práci robotů zdaňovat nemusíme. Můžeme třeba zdanit nemovitosti, navrhuje ekonom
Měly by státy zvažovat zdanění práce robotů, jak navrhl zakladatel Microsoftu Bill Gates? Je to cesta správným směrem? A jak by se tato regulace dotkla české ekonomiky?
„Začněme uvažovat, jak bude vypadat český daňový systém s příchodem větší digitalizace a strojů, které nahradí lidskou práci... Na jejím zdanění je založen nejen náš daňový systém, což by mohlo znamenat značné výpadky,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Ten dodal, že různé studie potvrzují problém Česka. „Máme vysoký podíl průmyslu, digitalizací je ohroženo víc než 50 % pracovních příležitostí... To neznamená ztrátu práce,... ale dojde třeba k zásadní změně dělby práce.“
Už dnes má Česko jednu z největších penetrací robotů či robotických pracovišť ze zemí Evropské unie... Jde o to, kam stav bude směřovat, jak změnit daňový systém a kam přenést tíhu daňové zátěže.
Josef Středula
Odborář prý v této chvíli nežádá zdanění robotů. „ Musíme vyřešit, aby stát měl dostatek zdrojů na zdravotnictví, penze, obranu a podobně. Věřím ale, že firmy, které vyvádějí své zisky ven, chtějí, aby země, kde působí, byla stabilní.“
„Musí se najít způsob, jak budou získávány zdroje pro tyto systémy. Zatím je to převážně ze zdanění práce. Pravděpodobně budeme muset směřovat ke zdanění kapitálu nebo majetku... Evoluce je ale v tomto cennější než revoluční změna, otevřeme proto diskuzi,“ vyzval Josef Středula.
Objem peněz v ekonomice zůstane zhruba stejný, věří Michal Skořepa
Ekonom České spořitelny Michal Skořepa souhlasí, že s nástupem robotů skutečně ubude výnos daní z příjmů z práce. „Ale rozhodně není správné zdaňovat roboty... Bude lepší se dívat jinam a možná to všechno dopadne jinak.“
„Roboty bude muset někdo obsluhovat, opravovat, přeprogramovávat... Myslím, že na konci stejně objem peněz v ekonomice zůstane zhruba stejný. Je otázka, kde tyto peníze skončí a za co budou utraceny.“
Rozhodně bych se nebál, že s nástupem robotů tu bude armáda nezaměstnaných, které budeme muset živit ze základního příjmu. Objeví se řada nových zaměstnání, budou se poptávat nové věci, spíše služby.
Michal Skořepa
Každý daňový systém je vždy odrazem společenské shody. „Pokud převládne pocit, že roboti nám vzali práci,... tak dojde k tomu, že budeme třeba zdaňovat firmy s hodně roboty. Proto je dobrá debata, abychom našli to nejlepší řešení.“
„Mohli bychom několikanásobně zvýšit zdanění vlastnictví nemovitostí... Je dobře, že tu sedíme a debata se vede, ale do reálných politických debat se to dostane skutečně tehdy, až to bude hořlavý problém. Dokud nás netlačí bota, novou si nekupujeme,“ konstatoval Michal Skořepa.
Související
-
Robotizace je pořád nákladná. Firmy si mohou robota aspoň pronajmout personální agentuře
Pro řadu hlavně menších firem je robotizace pořád příliš nákladná. Ale tyto stroje už si můžete pronajmout, anebo dokonce vytisknout.
-
Roboti se hrnou do českých továren
Dovezou vám díly, zašroubují za vás šrouby nebo vyzkouší, zda má výrobek dostatečnou kvalitu. Pracovní roboti se stále častěji objevují v českých továrnách.
-
Nečekejte, až přijde robot a nahradí vás. Přeškolte se včas, radí kybernetik Mařík
Hostem Magazínu Leonardo byl Vladimír Mařík z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.