Poslechněte si, jak zní koronavirus. Profesor z MIT zhudebnil jeho strukturu, aby pomohl s hledáním slabých míst
Takzvaná metoda sonifikace umožňuje, podobně jako vizualizace, lepší uchopení informací. Cílem zhudebnění struktury viru je hledání míst, kde by se mohly uchytit léky nebo protilátky.
Do takového hledání Achillovy paty zákeřného koronaviru se pustil Markus J. Buehler z Massachusettského technologického institutu (MIT).
Tak jako mohou být data znázorněna vizuálně. například v grafu, mohou být také vyjádřena zvukově – sonifikací.
Vědec se zaměřil na proteiny ve struktuře koronaviru, které tvoří výstupky na kulovitém obalu viru. Zhudebněním těchto proteinů vznikla skoro dvouhodinová skladba pro flétny a strunné nástroje.
Proteiny jsou tvořené kombinací aminokyselin a každé z nich vědec přiřadil jeden tón na hudební škále. Hlasitost nebo délka tónů pak znázorňují spirálovité zakroucení aminokyselin. A vlastní zvuky mají i teplem způsobené molekulární vibrace.
Zapojení intuice
Výzkumníci budou nyní ve zhudebněné struktuře pátrat po odpovídající kombinaci tónů, což je prý daleko intuitivnější práce. Využít navíc mohou rozsáhlé databáze jiných, už dříve sonifikovaných proteinů.
Buehler převedl za výzkumnými účely do hudebních tónů například protein získaný z jedu mořského šneka. Další skladby si můžete poslechnout na jeho SoundCloudu.
Související
-
Nepotřebujeme miliardu za rok, ale pár milionů teď, říká koordinátor akademického výzkumu koronaviru
Jan Konvalinka popisuje závod s časem, který běží peloton našich vědců dobrovolníků. Stály by o ně všechny světové univerzity. A jak bude tento závod probíhat dál?
-
Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě
Co jsou to vlastně koronaviry? Jak se chránit před nákazou a jak poznám, že už jsem nakažený? Na jaká telefonní čísla zavolat a jak přežít karanténu?
-
Akademici vyvíjejí nové metody testování na COVID-19. Je to úsilí podobné šití roušek, říká Fusek
Akademická pracoviště testují vzorky na nový koronavirus. Vědci napříč republikou spolupracují na vývoji nové metody testování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.