Pomůžou kvóty pro ženy skutečně k rovnoprávnosti?

7. srpen 2014

Největší audioportál na českém internetu

Žena v práci | Foto: Stock Exchange

Pomůžou kvóty pro ženy k rovnoprávnosti v politice? Jak u nás ženy do vedení státu víc dostávat? Jak to, že když tvoří ženy polovinu populace, je těch zkušených a kvalifikovaných tak málo? Hostem L. Vopálenské je V. Šprincová.

Třicet procent – to by měl být minimální podíl žen na kandidátních listinách do sněmovních a krajských voleb. Jinak by stát stranám snížil zhruba o 30 procent příspěvek na získané mandáty.

Vyplývá to z návrhu volební novely, který do připomínkového řízení poslalo ministerstvo vnitra.

Úpravu prosadil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Vláda má podle svého legislativního plánu dostat předlohu v červenci a zákon by měl platit od května 2015.

Cílem návrhu je větší zapojení žen do veřejného a politického života. Podle zprávy pro vládu je zastoupení žen v české politice dlouhodobě nízké, ČR je v současné době na 60. místě ze 144 zemí, spolu s Eritreou a Uzbekistánem.

Kvóty podle důvodové zprávy mají dobrovolně politické strany v severských zemích, Francie je má v ústavě a Belgie, Španělsko, Slovinsko a Polsko ve volební legislativě. V Polsku dokonce nemůže být přijata kandidátní listina s nedostatečným podílem žen.

Jak u nás ženy do vedení státu víc dostávat? Má podíl žen na kandidátkách stanovovat zákon, nebo si mají tato pravidla stanovit jednotlivé strany a volič ať se rozhoduje také podle jejich přístupu k ženám?

Jak to, že když tvoří ženy polovinu populace, je těch zkušených a kvalifikovaných tak málo? Je jich skutečně tak málo?

A prosadí se v politice ženy i bez kvót? Nejsou kvóty pro ženy spíš ponižující? A odváží se dnes ještě někdo tvrdit, že ženám patří místo u plotny a dětí a politika je světem mužů?

Hostem Lucie Vopálenskébyla projektová koordinátorka Fórum 50 % Veronika Šprincová.

autoři: luv , mva