Polovina Američanů nemá na letní dovolenou. Považují za ni i prodloužený víkend

18. červen 2017
Pláž na Floridě

Televize ABC zveřejnila průzkum, v němž si téměř polovina dotázaných Američanů postěžovala, že si letos nemůže dovolit letní dovolenou. Průzkum realizovala agentura Associated Press spolu s Centrem pro veřejné záležitosti známém také pod zkratkou NORC.

Hlavním důvodem, proč mnozí Američané v létě zůstanou doma, je cena. Jako překážku letního cestování ji uvedlo 49 % z těch, kdo odpověděli, že na dovolenou nepojedou. Dalších 11 % dotázaných tvrdí, že si nemohou dovolit vzít si volno z práce, 3 % respondentů si volno vzít nechce.

Letos neplánuje dovolenou asi tak polovina amerických domácností s příjmy pod 50 tisíci dolary ročně. Opět jako důvod uvádějí cenu. 41 % z těch, kdo v průzkumu uvedli, že pracují na plný nebo částečný úvazek, nemá dovolenou proplacenou. Týká se to hlavně respondentů mladšího věku a s nižšími příjmy.

ABC ocitovala například vyjádření IT experta na volné noze Dannyho Aguilara z Colorada, který říká, že příjem je pro něj velká neznámá. Muž netuší, co se může v budoucnu přihodit a tím pádem ani plánovat výdaje.

Z průzkumu vyplynulo, že většina dotázaných Američanů by si vybrala aspoň část dovolené, pokud by mohla. Přesto si mnozí nechávají dovolenou proplácet. Takových bylo 14 %. Většinu své roční dovolené vyčerpala sotva polovina z těch účastníků průzkumu, kteří mají dovolenou placenou, dočteme se na stránkách televize ABC.

Ne každý také chce jet na dovolenou v létě. 15 % z těch, kdo v létě nikam nepojedou, v průzkumu řeklo, že si brali volno už jindy v roce nebo že se chystají odcestovat v jiném období roku. Co se dovolené týče, Američané si také zřejmě více cení času než luxusu. Skoro dvě třetiny dotázaných sdělili, že by dali přednost delší, byť méně luxusní dovolené.

Ski resort Sundace v Utahu

Linda Dube a její sestra, obě důchodkyně z Massachusetts, televizi ABC řekly, že letošní léto zůstanou doma z finančních důvodů.

Dříve přitom trávily několik dní léta v Connecticutu, v oblíbeném cíli dovolenkářů na severovýchodě Spojených států zvaném Foxwoods Resort Casino.

Místo toho se sestry, z nichž jedna je na vozíku, chystají odpočívat týden doma, pojedou nakupovat nebo na oběd v sousedním městečku a navštíví i nedaleké muzeum umění.

David Kisler z Kalifornie, další Američan, který nepojede na dovolenou, televizi ABC řekl, že v roce 2009 přišel o práci a teď kombinuje tři zaměstnání, aby pokryl potřeby rodiny. Ačkoliv pracuje on i jeho žena, musí ještě uspořit nějaké peníze, aby pokryli výdaje spojené s úpravou okolí domu.

Dříve jezdili s manželkou do oblasti San Diega a trávili tam čas s příbuznými z Arizony. Tři dny s příbuznými v pronajatém domě se ale podle Davida Kislera nedalo považovat za dovolenou. S nostalgii vzpomíná na týden, který strávili s manželkou před několika lety v Mexiku, kde bydleli v hotelu vedle pláže.

Návštěvy členů rodiny neberou jako dovolenou 4 z 10 dotázaných Američanů. Tři čtvrtiny respondentů průzkumu ale za dovolenou považují i prodloužený víkend strávený mimo domov. Průzkum proběhl v týdnu od 10. do 14. května po telefonu nebo online a zúčastnil se ho reprezentativní vzorek 1022 dospělých Američanů.

  • Zahraniční