Podpora místní produkce? Jen PR sdělení řetězců. Jde jim hlavně o zisk, soudí zástupce ovocnářů
Ovocnářská unie varuje, že v Česku dramaticky ubývá ovocných sadů. Na vině je mimo jiné dovoz zejména levných jablek z Polska. Měl by ohroženým sadům a sadařům pomoci stát? Zatímco biofarmář Jiří Syrovátka vidí chyby v nastavení trhu, zvláště u řetězců a zákazníků, zástupce ovocnářů Martin Ludvík věří, že flexibilnější dotační aktivita státu by pěstitelům pomohla.
„Kdybychom dostávali za svoji produkci zaplacenou aspoň nákladovou cenu, a dnes jablka prodáváme čtyři koruny pod náklady, tak nám stát nemusí dávat žádné dotace. Je to o nastavení férovosti ceny,“ uvádí v Pro a proti předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
Čtěte také
Podle něj jsou jablka jedinou zemědělskou komoditou, která se meziročně prodává za nižší cenu. „Mnohonásobně se nám ale zvedly náklady na hnojiva, přípravky, energie a tak dále. Je potřeba stávající podporu zemědělců přenastavit tak, aby se komodity ve špatné situaci podpořily.“
Biofarmář Jiří Syrovátka je přesvědčen, že zatímco finanční pomoc státu čeští ovocnáři nepotřebují, organizační určitě ano. „Je tam úplně jiný problém než dotace. Zákazník prostě chce to nejlevnější ovoce, které je, a je mu úplně jedno, jestli je z Polska, z Číny nebo od nás.“
„Společný evropský trh v zemědělské politice moc nefunguje, protože Polsko podpoří jablka, která se sem pak dovezou za podnákladovou cenu, a ta se pak prodávají v řetězcích, které už dnes jablka kupují rovnou v Polsku,“ dodává Syrovátka.
Celý ten problém je v nastavení zákazníků. Jestli chce česká jablka, tak si je prostě koupí. Ale on je nepoptává.
Martin Ludvík
Předseda souhlasí, že řetězce se chovají jako tvrdí obchodníci. „Přestože deklarují, jak podporují lokální produkci a životní prostředí, což jsou PR sdělení pro spotřebitele, tak se tak nechovají. Ostatně každé třetí jablko vypěstované na území Evropské unie pochází z Polska.“
Pomohou dotace?
„Já nemám problém s odbytem, naopak mám velký převis poptávky,“ namítá biofarmář. „Za prvé do řetězců nedodáváme jablka, ale zpracováváme je, ale také pracujeme se zákazníkem, který je pro nás daleko důležitější než řetězec.“
Český zákazník chce jablka, která jsou levná. Celý princip českého zemědělství je, že zákazník lže úplně stejně, jako lžou řetězce.
Jiří Syrovátka
Viceprezident upozorňuje, že 80 procent výdajů za ovoce český spotřebitel utratí u šesti obchodních řetězců. „Celý ten problém je v nastavení zákazníků,“ opakuje farmář. „Jestli zákazník chce česká jablka, tak si je prostě koupí. Ale on je nepoptává, protože to pro něj není důležité.“
„Český zákazník chce prostě jablka, která jsou levná. Celý princip českého zemědělství je, že zákazník lže úplně stejně, jako lžou řetězce. Všichni zákazníci tvrdí, že podporují české výrobce a zemědělce, ale ve finále to tak není. Lidé jsou prostě zvyklí nakupovat v řetězcích,“ konstatuje biofarmář.
Čtěte také
Ten ale nesouhlasí se státní podporou zemědělců. „Stát peníze musí někde vzít a neumím si představit, že bych měl žít na úkor třeba soustružníka ze strojárny. Proč by mě stát měl podporovat, když vlastně žádné své peníze nemá,“ shrnuje Jiří Syrovátka.
Je dán určitý objem peněz daný společnou evropskou zemědělskou politikou a ty Česko nemůže využít jinak než pro zemědělství, vysvětluje předseda. „Teď je jen otázka, kterou komoditu bude v rámci možností podporovat.“
„Je otázka, jestli by v momentě, kdy u něčeho cena vyrostla za rok o 50 procent a někde poklesla, na to ty dotace, když už je musíme přerozdělit, neměly flexibilněji reagovat. Nechceme po státu ani o korunu navíc než to, co říká naše členství v EU,“ požaduje pružnější přenastavení podpory zemědělců státem Martin Ludvík.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Čtyři tisíce jabloní pokácí zemědělci v Rábíně na Prachaticku. Už se jim nevyplatí pěstovat jablka
Na jihu Čech se zmenší plocha osázená ovocnými stromy. Většina ovocnářů sice sady jen omladí, ale zemědělci v Rábíně pokácí tisíce jabloní kvůli nízkým výkupním cenám.
-
Některá jablka z letošní úrody zřejmě zůstanou na stromech. Ovocnářům se je nevyplatí sklízet
Několikanásobné navýšení cen energií trápí také ovocnáře. Hrozí, že nebudou moct dlouhodobě skladovat jablka. Zatímco náklady rostou, prodejní cena ovoce zůstává stejná.
-
Dopad ruského embarga na naše ovocnáře
Víte, jak spolu souvisí válečný konflikt na Ukrajině a letošní sklizeň jablek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.