Pochybná a politicky obtížně akceptovatelná milost prezidenta Miloše Zemana
Prezident Miloš Zeman udělil další ze svých zvláštních milostí, a to šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Toho soud za zmanipulování zakázky odsoudil ve čtvrtek, milost dostal následující úterý, takže o dva dny později. „Jde o to, jestli z toho, že jsme demokratickým právním státem, jak prohlašuje Ústava České republiky, nevyplývají určité principy, které by měl prezident respektovat. Po mém soudu ano,“ říká ústavní právník Jan Kysela.
V podcastu Čekání na prezidenta dodává: „Udělení milosti je rozhodnutí, které se formálně vejde do vymezených kompetencí, obsahově je ale přinejmenším pochybné, kontroverzní, sporné, politicky obtížně akceptovatelné.“
s filozofkou Terezou Matějčkovou,
s ústavním právníkem Janem Kyselou,
s komentátorem Petrem Nováčkem a moderátorem Janem Pokorným.
„Dá se říct, že ta občas zmiňovaná prezidentova slova o volání po ostrůvcích pozitivní deviace nabývají nový smysl. Protože se zdá, že Kancelář prezidenta republiky, respektive prezidentovo okolí, je v jistém smyslu ostrůvkem. Nevím, jestli pozitivní deviace, ale určitě deviace v tom smyslu, že se tady pokřivují ta pro ostatní lidi platná pravidla,“ míní Kysela.
Filozofka Tereza Matějčková připomíná, že každá milost je v právním státu vlastně skandál. „Je něčím mimořádným, protože jde proti principu spravedlnosti – je vlastně vždy nespravedlivá.“
Čtěte také
„Ale způsob, jakým Zeman využil (nebo zneužil) onu přirozenou kontroverznost, je hrozný. Milost bude vždy citlivá – a prezident to ,spláchnul‘ tak, že ji učinil absolutně neobhajitelnou. Právě v kontextu skutečnosti, o jak cenný a křehký institut jde to považuju za nesmírně brutální krok. (…) Po státních vyznamenáních tak máme znemožněnou další instituci,“ dodává filozofka.
Ústavní právník upozorňuje na další zvláštnost milosti Baláka, a to na rychlost, s jakou byla udělena.
„Je smutné, že zatímco normálně máme pocit, že spravedlnost má být rychlá – protože když se vleče, tak z toho zbývá přinejmenším pachuť a myšlenka trestu a odplaty se rozplývá. Tak tady je to bizarní, protože když bude spravedlnost rychlá, prohraje – neboť na konci se možná stane to, co teď. Takže nemá-li spravedlnost prohrát, měla by se v tomto kontextu asi trochu ,šourat‘,“ míní Kysela.
Čtěte také
Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček dodává: „Myslím, že to už musíme do toho března 2023, kdy končí Zemanovi mandát, ,dožít‘. Celý výkon prezidentské funkce tak, jak nám jej předvádí zejména v poslední době, je bizarní.“
Jak s institutem milosti nakládali Zemanovi předchůdci? A jak to může ovlivnit voliče, kteří budou brzy rozhodovat o tom, kdo Zemana na Hradě vystřídá? Poslechněte si v audiu.
Čekání na prezidenta najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu ho uslyšíte v neděli 2. dubna po 18. hodině.
Související
-
Udělení milosti Balákovi je rána právnímu státu, kritizuje Eliška Wagnerová
Prezident Miloš Zeman udělil další ze svých kontroverzních milostí. Podle právničky Elišky Wagnerové jde o zpochybnění rovnosti před zákonem.
-
Rakušan: Excesy jednotlivců nezmění ústavu. Milost prezidenta by si ale zasloužila odbornou diskusi
Jak chápat kontroverzní udělení milosti prezidenta republiky šéfovi Lesní správy Lány? Změní se pravidla milostí? Budou státy EU sdílet odpovědnost za ukrajinské uprchlíky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.