Kašpar, nebo úředník? Na Pražský hrad raději služebník. A proč stále hledáme politická mimina
Občané chtěli volit prezidenta přímo, ale možná by spíš ocenili, kdyby zlevnily poplatky za svoz odpadu. „Jenže vyřešit penzijní reformu anebo ceny vodného a stočného je složité, zatímco zařídit přímou volbu prezidenta úplně složité není,“ popisuje ústavní právník Jan Kysela, jak Česko k přímé volbě přišlo. Především tomu, jak by neměl vypadat příští prezident vzešlý z přímé volby (ale stejně bude), se věnuje druhá epizoda podcastu Čekání na prezidenta.
Zvolíme si úředníka, nebo kašpara? I na to se ptá rozhlasový novinář Jan Pokorný kolegy Petra Nováčka, filozofky Terezy Matějčkové a právě Jana Kysely.
Nový podcast Českého rozhlasu Plus je inteligentní průvodce při hledání nové hlavy státu. Jméno nového prezidenta totiž budeme znát přesně za rok. A celým tím rokem vás bude podcast provázet.
„Jde o to, jestli je ta škála kašpar a slušný úředník vyčerpávající. A jestli nám vlastně nejde o to, aby byl prezident spíš služebníkem,“ glosuje Kysela.
Tereze Matějčkové nepřijde moudré, že napříč českou politikou a volbami hledáme nepopsaný list, nějaký nový začátek.
„Chápe se to velmi často jako projev ctnosti, že člověk není ušpiněný politikou. Ale je spíš problém, že si nevážíme lidí, kteří už něco vytrpěli, zkusili, už něco i zkazili a třeba se z toho neúspěchu i dostali – a máme tendenci hledat politická mimina,“ vysvětluje filozofka.
O špinavé politice ví své Jan Pokorný, který se na to kdysi zeptal Václava Klause – co mu bývalý předseda vlády i prezident odpověděl?
K čemu jsou Miloši Zemanovi kuličky na pískovišti? O co opírá Petr Nováček svůj názor, že prezident bude vždy rozdělovat společnost a že očekávat opak je nesmyslné?
Čekání na prezidenta můžete poslouchat na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu ho uslyšíte v neděli 6. února po 18. hodině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.