Petr Janyška: Polské soudnictví plné nejasností a zmatků
Jedním z velkých problémů dnešního Polska je nesmírný zmatek a chaos v soudnictví a v prokuratuře, do jakého zemi dovedla léta vládnutí Jaroslawa Kaczyńského a které dnes musí nová vláda napravovat. Je to něco, co si my vůbec nedovedeme představit a co nemá v Evropě obdoby.
Část soudců neuznává legitimitu druhých soudců, jedni zpochybňují výroky druhých, dosazených Kaczyńského stranou PiS. Prokuratura dnes vypadá, jako by tam panovalo dvojvládí.
Čtěte také
Osm let se Kaczyński a jeho lidé snažili podřídit si soudní systém země, až ho rozbili a zpolitizovali. Vyměnili složení Ústavního i Nejvyššího soudu, vyměnili předsedy všech soudů všech úrovní i mnoho prokurátorů. Osm let s nimi část odvážných soudců bojovala, jezdila po zemi, burcovala.
Náprava je o to obtížnější, že prezident Duda se dnes nechová jako prezident všech Poláků, ale jako politik v dresu strany PiS. Jako vůdce opozice, který neguje kroky řádně zvoleného premiéra Donalda Tuska.
Dvojí milost politickým kolegům
Ten chaos ve výkladu zákonů a ústavy se ukázal frapantně v minulých dnech na případu dvou odsouzených politiků strany PiS, který zahýbal celým Polskem.
Čtěte také
Mariusz Kamiński a Maciej Wąsik, blízcí spolupracovníci Kaczyńského, stáli v minulosti v čele Antikorupčního úřadu, který ovšem používali pro své politické cíle. Proti jednomu tehdejšímu politikovi zorganizovali provokaci, zfalšovali úřední dokumenty, bez povolení ho odposlouchávali. Ten politik po nějaké době spáchal sebevraždu a oni byli za zneužití pravomoci odsouzeni ke třem letům vězení.
V té době byl ale zvolen za jejich stranu PiS prezidentem Andrzej Duda a ten jim dal obratem, ze dne na den, milost. Tak rychle, že rozsudek ještě nenabyl právní moci. Právníci ho tenkrát kritizovali s tím, že nelze někoho omilostnit dřív, než přijde rozsudek.
Čtěte také
Loni ale rozhodl Nejvyšší soud, že prezidentovo omilostnění nebylo oprávněné a obvodní soud oba koncem roku odsoudil ke dvěma letům vězení natvrdo. Načež prezident Duda zcela proti své povinnosti dbát o dodržování zákonnosti prohlásil, že výrok soudu neuznává, že oba odsouzení jsou „krystalicky čistí“ a dokonce jim v prezidentském paláci nabídl útočiště. Když však palác opustil, přišla si tam pro ně policie a odvezla je do věznice. V té chvíli PiS spustil křik, že to jsou političtí vězni, sám prezident Duda tuto pomluvu šířil v Davosu na Světovém ekonomickém fóru.
Po týdnu dal oběma milost, čímž uznal, že jeho první milost byla neplatná. Z hlediska práva tak zpochybnil sama sebe.
Čtěte také
To ale není všechno. Vzápětí vypukl spor o to, zda ti dva mají stále poslanecký mandát z podzimních voleb nebo ne. Jeden senát Nejvyššího soudu rozhodl o Kamińském, že ho nemá, druhý senát téhož soudu rozhodl o Wąsikovi, že mu mandát zůstal. První senát ale neuznává výrok druhého. Prezident a Kaczyński tvrdí, že oba omilostnění jsou nadále poslanci a že bez nich Sejm nemůže hlasovat. Zatím se v parlamentu neobjevili, jeho předseda jim zablokoval hlasovací karty.
A další chaos panuje v prokuratuře, kde se nový generální prokurátor střetává se svým zástupcem, kterého tam jmenovala strana PiS.
Napravit a narovnat tohle všechno může nové vládě trvat velmi dlouho. Celý ten zmatek nahrává Kaczyńskému, který evidentně odmítá předat moc a snaží se o jakousi trumpovskou cestu, zvrátit výsledky voleb silou a chaosem.
Autor je publicista a bývalý diplomat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.