Petr Janyška: ODS a lidovci by měli nechat Ústavu na pokoji

8. červenec 2023

Minulý týden hlasovali poslanci o zrovnoprávnění homosexuálních spoluobčanů. Registrované partnerství jim ale zdaleka nedává stejná práva jako dává manželství heterosexuálním párům, ať už jde třeba o výchovu dítěte v případě úmrtí jednoho z nich, nebo o společné jmění. Vytlačuje je tak do pozice občanů druhé kategorie.

V Parlamentu se hlasovalo o novele zákona týkající se manželství pro všechny. Nikoli hned o tom, zda zákon bude platit, ale pouze zda ho vůbec pustit do dalšího projednávání s odborníky v poslaneckých výborech. Od toho je k eventuálnímu přijetí každého zákona ještě dlouhá cesta.

Čtěte také

I tak malý krok se ale snažili zablokovat všichni poslanci SPD, všichni lidovci kromě jednoho a až na jednu poslankyni i všichni z ODS.

A to přesto, že v české společnosti je vůči manželství pro gaye a lesby velká tolerance, dle průzkumů ho schvaluje 60 procent populace, a mezi mladými dokonce 70 procent; přestože ho podporuje jako výraz rovnoprávnosti prezident republiky a přestože platí už v 19 státech Evropy.

U SPD se to dalo čekat, u lidovců také, jejich hlasování potvrdilo, že sledují katolickou doktrínu. Pro někoho mohla být překvapením ODS, která na svém webu uvádí: „Zasazujeme se o standardní fungování liberální demokracie západního typu.“ Jenže téměř všechny západní demokracie manželství pro všechny už zavedly, a to včetně zemí se silně katolickou tradicí jako Španělsko nebo Irsko. A k žádným škodám v životě rodin ani otřesům tam nedošlo.

Tímhle odmítnutím dál o tématu seriózně jednat ukázali poslanci ODS jako jeden muž výrazně konzervativní tvář, náchylnou k tlaku katolické hierarchie. Jak to zdůvodní před svým elektorátem, který tvoří z části mladá generace, pro níž je otázka rovných práv a speciálně otázka manželství pro všechny vůbec jednou z nejpalčivějších, jak ukazují průzkumy? Jak si poslanci zdůvodní, že jdou proti většinovému názoru české populace? I že poslanci ANO se ukázali liberálnějšími než oni?

Čtěte také

Zákon dosti těsně prošel do dalšího projednávání díky hlasům všech poslanců Pirátů, TOP 09, STAN a poloviny přítomných ANO.

Zároveň ale paradoxně prošel také do dalšího projednávání diametrálně opačný, konkurenční návrh čtyř poslanců za ODS, lidovce a ANO na změnu Ústavy tak, aby se v ní objevilo, že manželství je svazkem pouze muže a ženy. Měnit takhle českou ústavu je zcela nezvyklé, ta se od své existence upravovala jen velmi zřídka. Kromě toho ústava není instituce, která má definovat obsah slov. A naposled nechal vložit do ústavy identicky stejnou formulaci o manželství Putin, v r. 2020.

Kompromis, který není kompromisem

Jeden lidovecký poslanec přišel zničehonic s návrhem upravit registrované partnerství o několik bodů a prezentoval ho jako „kompromis“. Spíš než o kompromis jde ale zřejmě o taktický manévr, jak gayům a lesbám zabouchnout dveře ke zrovnoprávnění.

Petr Janyška

Je veřejným tajemstvím, že vůdčím duchem, spiritus agens odporu k manželství pro všechny je dlouholetý poslanec ODS, velmi zkušený taktik, konzervativní katolík Marek Benda, jeden z lidí, kteří udávají v ODS tón. A také spoluautor návrhu na změnu Ústavy. Ten při hlasování popsal konzervativní taktiku zcela otevřeně. Řekl, že „udělá vše“, aby v Parlamentu prošel jak tzv. kompromis, tak změna Ústavy. Což by znamenalo, že Ústava by stvrdila, že gayové a lesby jsou občany druhé kategorie, což by byl velký krok zpět. K tomu má tedy ten tzv. kompromis posloužit.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio