Petr Janyška: Macron zaskočil Francii, po prohraných volbách rozpouští parlament

10. červen 2024

Říci, že evropské volby způsobily ve Francii zemětřesení, je slabé slovo. Macronova strana Obnova, Renaissance je prohrála tak drtivě, že prezident hned v televizi oznámil, že rozpouští národní parlament a že vypisuje nové volby. A to už na přelom června a července, tedy krátce před začátkem olympiády v Paříži. Pro Francouze to byl blesk z čistého nebe.

Ve svém projevu řekl, že protievropská krajní pravice získala ve Francii téměř 40 procent hlasů a jelikož on je přesvědčen, že v zájmu země je jednotná, silná a nezávislá Evropa, se nemůže tvářit, jako by se nic nestalo. Že proto dává jako demokrat rozhodnutí o dalším směřování země do rukou národa.

Čtěte také

Co si Macron od předčasných voleb slibuje? Lze předpokládat, že doufá, že nejnovější výsledek vyburcuje středové, většinové voliče, a že nové rozdání karet v parlamentu ho posílí a oslabí extrémy, jak pravicový, tak levicový. V parlamentu dnes nemá většinu a pro každé hlasování o reformách musí hledat spojence ad hoc.

Je překvapivé, že se svým rozhodnutím přišel tak rychle, že nepočkal, až opadnou první emoce a odezní olympiáda. To, jak volby dopadnou, ovšem průzkumy naznačovaly už před týdnem, a myšlenka na rozpuštění parlamentu v něm nejspíš zrála už delší dobu.

Nápad není ovšem bez rizika. Nelze si nevzpomenout na bývalého prezidenta Jacquesa Chiraca, který v domnění, že si posílí pozici, vypsal v roce 1997 předčasné volby a prohrál je.

Ještě nikdy nebyla krajní pravice tak silná

Čísla z Francie jsou skutečně znepokojivá a ukazují výrazný nárůst krajní pravice. Snad v žádné jiné zemi nezískala tolik jako ve Francii. S velkým náskokem tam vyhrálo Národní sdružení Marine Le Penové s 31 procent hlasů, což je číslo, jakého ta strana ještě nikdy nedosáhla. Přitom Macronova strana Obnova získala pouhých 14 procent. A k Le Penové připočtěme ještě pět procent druhé krajně pravicové formace, kde kandidovala neteř Le Penové, Marion Maréchalová.

Čtěte také

Jak to bylo možné? Macron je v paradoxní situaci. V rámci Evropy a mezinárodní politiky je vizionářem, člověkem s jasnými představami a přesnou analýzou. Doma je ale nepopulární vzhledem ke způsobu, jakým řídí zemi, jak zasahuje úplně do všeho.

Mnoho Francouzů mu zazlívá, že nestáhl po tolika protestech v ulicích důchodovou reformu, ale prosadil ji dekretem, a teď mu to dali vypít. A Národní sdružení je stále víc vnímáno jako alternativa k zavedeným stranám. Je to proto, že Le Penová už několik let intenzivně pracuje na změně image té strany, která aniž by změnila svoji extremistickou nesnášenlivou podstatu, ukazuje masku přijatelné, slušné síly, která údajně hájí sociálně slabé vrstvy.

Petr Janyška

A Macronova strana měla v evropských volbách také velmi slabou, skoro neexistující kampaň.

Macron svým rozhodnutím hraje vabank. Musí teď udělat vše pro to, aby nové volby vyhrál. Jinak může být premiérem předseda Národního sdružení Jordan Bardella, který se už k tomu chystá. Dnes je jisté jen to, že Macron chce zůstat až do roku 2027 prezidentem.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio