Petr Janyška: Francouzský premiér musí našlapovat jako mezi vejci

5. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Francouzský premiér Michel Barnier | Foto: Profimedia

Petr Janyška: Francouzský premiér musí našlapovat jako mezi vejci

Nový francouzský premiér Michel Barnier si v úterý poprvé stoupl před poslance a představil jim programové prohlášení své vlády. Co je nejdůležitější informace: nenásledovalo hlasování o nedůvěře, jehož se někteří obávali ze strany opozice, vláda tedy může zatím existovat, Barnier se vyhnul nejhoršímu. Ovšem stále bude žít s tím Damoklovým mečem nad hlavou.

Na francouzské poměry to je podivná vláda, více než křehká. Tvoří ji lidé Macronova centristického tábora spolu s klasickou pravicovou stranou Republikáni a jedním ministrem, který býval u socialistů a teď dostal ministerstvo spravedlnosti. Křehká je proto, že má za sebou sotva třetinu poslanců a zbylé dvě třetiny jsou výrazná opozice.

Sám premiér je republikánem, přičemž jeho strana ve volbách výrazně prohrála, nedisponuje dnes ani desetinou poslanců. Ve Francii už kolem toho koluje vtip, že chcete-li se stát ministrem nebo premiérem, musíte prohrát volby.

Čtěte také

Mohla ta dnešní francouzská situace ale dopadnut jinak? Třetinu v parlamentu dobyla krajní pravice Národní sdružení. Jelikož se proti ní ve druhém kole voleb domluvila většina ostatních stran, nebylo myslitelné, že by se teď jakkoli podílela na vládě. Paradoxem je, že k této dohodě se odmítli přidat pouze republikáni, což je v očích mnoha Francouzů zdiskreditovalo. A dnes jsou díky ní ve vládě.

A poslední třetinou je spojená levice čtyř stran, za niž ale mluví velmi radikální Jean-Luc Mélenchon. Tato síla se ve volbách umístila jako první a nárokovala si tím pádem premiéra. Navrhla na ten post ovšem zcela neznámou ředitelku finančního odboru pařížské radnice a trvala na ní s tím, že jen ona a nikdo jiný. Jako by hrála hru s tím, že ve skutečnosti premiérku či premiéra nechce.

Takže prezidentu Macronovi nezbylo než nechat slepit hodně slabou vládu ze zbývající třetiny s těžištěm velmi vpravo. Kde až na premiéra a ministra obrany není žádná výrazná osobnost. Premiér Barnier, který všem říká, že je ctí a respektuje a že je stoupencem dialogu, teď musí našlapovat jako mezi vejci a neustále se ohlížet, hlavně po Národním sdružení Le Penové, zda mu dovolí udělat ještě krok, nebo už zvedne ruku pro nedůvěru. S tím, že ví, že od levice může čekat jen kritiku a opozici.

Velmi špatná finanční situace státu

Jeho prioritami má být koupěschopnost a bezpečnost obyvatel. Poslancům v úterý řekl, že finanční situace státu je velmi špatná, deficit téměř šest procent a zadlužení státu 112 procent HDP, takže bude třeba příští rok ušetřit 60 miliard euro, jinak se Francie dostane do velkého průšvihu.

Politicky ale nemůže zvýšit daně, takže hodlá snížit o 40 miliard výdaje státu a 20 miliard získat zdaněním velkých firem a nejbohatších osob. Od pravicového politika překvapivé řešení, jiné ale nemá. Dle jeho slov to má být „výjimečný“ a „krátkodobý“ krok a firmy jsou s ním prý srozuměny.

Petr Janyška

Ohledně bezpečnosti a imigrace, což jsou velké problémy dnešní Francie, má ministrem vnitra velmi pravicového politika Bruna Retailleaua, který je rozhodnut, alespoň verbálně, k některým dosti drastickým krokům ohledně vyhošťování a zadržování nelegálních přistěhovalců.

V kontextu nové vlády prezident Macron prohlásil, že se hodlá věnovat hlavně reformám na evropské úrovni. Jako by chtěl říci, je tu nová vláda, nebudu se míchat do jejích kroků, voliči to nechtěli, a uvidíme, jak dlouho vydrží. Příští volby mohou být až za rok.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška