Petr Janyška: Francouzská pravice má čerstvou kandidátku na prezidenta. Valerii Pécressovou

13. prosinec 2021

Za čtyři měsíce si Francie bude volit prezidenta. Ještě nedávno vypadal výsledek jasně: prezident Macron bude opět zvolen, ve 2. kole porazí Marine Le Penovou, věčnou uchazečku o prezidentský post za krajní pravici. Protože Le Penová ve Francii nemá a nikdy nebude mít nadpoloviční podporu. Většina země nesmýšlí krajně pravicově a Le Penová není vnímána jako seriózní politička, která by kromě kritiky systému zvládla řídit zemi.

Ten předpoklad vycházel z toho, že pravicové i levicové strany byly donedávna rozdrobené, některé měly i několik kandidátů a žádný z nich neměl reálnou šanci.

Čtěte také

Teď se ale leccos změnilo. Klasická pravice, strana Republikáni, si v primárkách zvolila za jedinou kandidátku zkušenou političku Valerii Pécressovou. Vybírali z pěti už deklarovaných uchazečů, do té doby rozhádaných, dva z nich, včetně Pécressové, dokonce ze strany před rokem vystoupili. Mezitím ale pochopili, že nikdo z nich nemá sám o sobě proti Macronovi šanci a že se musí dohodnout.

A to, že všichni čtyři muži, kteří v primárkách neprošli, ihned prohlásili, že budou za zvolenou kandidátkou stát a pracovat pro její úspěch, navrátilo na scénu sjednocenou pravici se silnou kandidátkou. Už to není ta strana, kterou se Macronovi před pěti lety podařilo rozbít, stejně jako levici, když si vzal do vlády několik jejích těžkých vah.

Voliče napravo od středu

Vznikla mu nová situace, kterou nečekal. Teď teprve začíná skutečná kampaň a politický boj. Pécressová bude pro něj nelehkou soupeřkou. Rozumí politice i ekonomice stejně jako on, byla několikrát ministryní. Jediné, co jí chybí, je mezinárodní zkušenost. A má za sebou tradiční politickou stranu, silně zakořeněnou po celé zemi, která je odhodlaná dobýt po deseti letech absentování Elysejský palác.

Čtěte také

Jak volba Pécressové zamíchala voličskými preferencemi? Jestliže stále suverénně vede Macron se svými stabilními 25 procenty, kandidátka pravice je dnes se 17 procenty v závěsu za ním, má stejné preference jako Le Penová. A pokud by se dostala do 2. kola, měla by šanci dnešního prezidenta i těsně porazit. To je velké novum.

Její strategií bude přitáhnout zpět část pravicových voličů, které před pěti lety okouzlil Macron svou energií a odvahou pustit do země čerstvý vítr. A přitáhnout i voliče Le Penové nebo nové figury krajní pravice, novináře Erika Zemmoura, kteří dnes mají v souhrnu podporu 30 procent voličů.

Čtěte také

Znamená to tedy, že Pécressová nastolí hodně konzervativní směr, bude hledat voliče napravo od středu, který dnes okupuje Maron. Její heslo bude: Volte mě, protože jen já s Republikány v zádech jsem schopna porazit Macrona, Le Penová ani Zemmour na to nemají.

Její souboj bude znamenat střet konzervativní pravice s liberálně centristickým, proevropským Macronem. Ten svoji kampaň ovšem ještě nezačal.

Petr Janyška

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by do tohoto souboje zasáhla i levice, silně rozdrobená. Žádný z jejích kandidátů dnes nepřekračuje 8 procent, kandidátka socialistů je dokonce jen na 5 procentech. Ve středu přišla s výzvou zorganizovat na levici také primárky, které by vygenerovaly jednoho kandidáta za všechny. Ostatní ji ale ihned odmítli, jejich ega to neunesla. Francouzská levice si tak předem zpečetila osud, který není nepodobný naší sociální demokracii.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio