Petr Honzejk: Pavlova zkouška politickým ohněm
Inaugurační projev prezidenta Petra Pavla nebyl špatný. Povedlo se mu potěšit příznivce a současně příliš neurazit odpůrce – už jen to ho radikálně odlišuje od jakéhokoli vystoupení jeho předchůdce Miloše Zemana. Současně ale mimoděk ukázal, jaká rizika jsou s Pavlovým prezidentstvím spojena a že to s proklamovaným pokusem spojovat společnost vůbec nebude jen tak.
Čtěte také
Když Pavel hovořil o tom, že v minulých letech dostávali příležitost populisté, kteří svůj vlastní úspěch a vliv opírají o lži, manipulace a zneužívání strachu, bylo jasné, že tím myslí nejen Miloše Zemana, ale i Andreje Babiše. Ten se jako potrefená husa taky hned ozval. A začal tvrdit, že populismus znamená, že je „pro lidi.“ Ve smyslu, že jim dá všechno, ať to stojí, co to stojí. Pro Pavla to bude znamenat věru tvrdý oříšek. Vysvětlit lidem, že někdy je lepší se trochu omezit kvůli budoucnosti.
V projevu naznačil, že přesně to bude dělat. Prohlásil: „Chceme-li dlouhodobou prosperitu, je potřeba ekonomice vrátit zdravé základy a rovnováhu snížením inflace a výrazným snížením schodku veřejných financí. Budu naslouchat odborníkům a podporovat opatření, která to umožní, ačkoli budou někdy bolet.“
Pavel mezi dvěma stranami
To se samozřejmě hezky řekne a hezky poslouchá, ale jak to bude vypadat v praxi? To bude mít Pavel možnost ukázat už v příštích dnech. Musí se rozhodnout, jestli podepíše zákon, který omezuje valorizace penzí. Zákon, proti kterému babišovská a okamuristická opozice vylezla ve sněmovně na barikády, a to nejen obrazně.
A je to věru dilema. Když snížení valorizace nepodepíše, bude vypadat jako populista, což si v kampani i v inauguračním projevu zakázal. Když podepíše, naštve miliony důchodců a bude vykreslován babišovci jako spojenec „protilidové“ vlády. Vlastně je to volba mezi konzistencí postojů a snahou spojovat společnost.
Jaká bude prezidentova komunikace s lidmi?
Bude velmi zajímavé sledovat, jak toto dilema Pavel dokáže vyřešit, jakými slovy své rozhodnutí, ať už bude jakékoli, doprovodí. Zvládne například v případě, že se přikloní k nutnosti úspor, což mu doporučují jeho ekonomičtí poradci, doprovodit rozhodnutí takovým komentářem, aby důchodci pochopili, že je nikdo nechce okrádat, ale že prostě stát nemůže dlouhodobě žít na úkor budoucnosti?
A z druhé strany: dokáže v případě, že se postaví proti snížení valorizací z důvodů pochybností, zda přijímání zákona bylo v souladu s ústavou, vysvětlit, že odmítnutí není ve skutečnosti pustý populismus, který v zájmu politického pohodlíčka žene zemi do rozpočtové propasti a ničí budoucí prosperitu?
Uvidíme. V každém případě to bude pro prezidenta Petra Pavla zkouška politickým ohněm. Pokud ji zvládne, naznačí to, že jeho proklamace, že chce udělat z Česka jeden tým, může být nakonec naplněna. Pokud ne, budeme si moci říci, že to asi myslel dobře, ale dopadne to nejspíš jako vždycky.
Autor je komentátor Hospodářských novin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.